Sierpień

„Sierpień” (1980)

Film Ireneusza Englera opowiada o otoczce rozmów prowadzonych w słynnej sali bhp w sierpniu 1980 r. Kamera zajrzała tam ledwie kilka razy. Autor skoncentrował się na zdarzeniach rozgrywających się na rozległym terenie stoczni i w pobliżu przybranej kwiatami bramy wjazdowej – po obu jej stronach.


Opis filmu:
Jest połowa sierpnia 1980 roku. W Stoczni Gdańskiej im. Lenina trwa strajk. Podczas rozmów ze stroną rządową, którą reprezentował wicepremier Mieczysław Jagielski, Międzyzakładowy Komitet Strajkowy z Lechem Wałęsą na czele uzgodnił już załatwienie większości z 21 robotniczych postulatów. Nie osiągnięto jeszcze porozumienia co do dwóch pierwszych, gwarantujących pracownikom możliwość tworzenia niezależnych związków zawodowych i prawo do strajku. Pertraktacje przeciągają się.

Reżyseria:
Autorem filmu „Sierpień” jest Ireneusz Engler, reżyser i scenarzysta, autor m.in. filmów: „Cały Gruza” (2012), „Film o wolnej Polsce” (2010).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Sierpień” wyprodukowano w 1980 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Sierpień” trwa 33 minuty.

Nagrody i wyróżnienia:
Film „Sierpień” otrzymał nagrodę na Krakowskim Festiwalu Filmowym – „Brązowy Lajkonik” za najlepszy dokument telewizyjny (1981).

Gdzie obejrzeć film „Sierpień”?
Cały film „Sierpień” online oglądaj w vod.tvp.pl.