Sierpem w plecy

„Sierpem w plecy” (2017)
Film autorstwa Sławomira Koehlera, o sowieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 roku łamiącej polsko-sowiecki pakt o nieagresji, o pakcie Ribbentrop-Mołotow będącym IV rozbiorem Polski i o losach Polaków zamieszkałych na terenach zajętych przez Rosję sowiecką w pierwszych dniach i latach po inwazji.

Opis filmu
W środku nocy 17 września 1939 roku ambasadorowi Polski w Moskwie, Wacławowi Grzybowskiemu, wręczono przewrotną notę dyplomatyczną informującą o wkroczeniu Armii Czerwonej, która miała na celu ochronę narodu polskiego. Historia opowiedziana przez świadków, uczestników zdarzeń z komentarzami historyków. Film o dramatycznych walkach Polaków z sowietami, między innymi o obronie Grodna, aresztowaniach i wywózkach na Syberię, masowych zabójstwach dokonanych na polskich żołnierzach i ludności cywilnej, o cynicznej polityce i propagandzie sowieckiej głoszącej wyzwoleńcze hasła wobec Polaków i o niektórych polskich środowiskach pozostających pod sowiecką okupacją.

Reżyseria i scenariusz
Reżyserem filmu dokumentalnego „Sierpem w plecy” jest Koehler Sławomir. Scenarzysta jest znany z takich produkcji filmowych, jak: „Listy gończe”, czy „Aleksander Kwaśniewski. Między Lechem a Lechem”.

Data premiery i kraj produkcji
Film dokumentalny „Sierpem w plecy” miał premierę w 2017 roku w Polsce.

Zdjęcia
Zdjęcia do filmu dokumentalnego „Sierpem w plecy” zrealizował Michał Jarosiński.

Czas trwania filmu
Film „Sierpem w plecy” trwa ok. 35 minut.

Nagrody i nominacje
Dokument „Sierpem w plecy” został wyróżniony w kategorii filmów wojskowych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych.

Gdzie obejrzeć film „Sierpem w plecy”?
Cały film „Sierpem w plecy” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.