Sen o Warszawie

„Sen o Warszawie” (2014)

Biograficzny film o Czesławie Niemenie – ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci artysty.

Opis filmu
W filmie wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych. Rzucają one nowe światło na życie artysty, ponieważ Niemen był uwielbiany przez swoją publiczność i raczej nielubiany przez ówczesne komunistyczne władze kulturalne. Postać Niemena przybliżają przyjaciele, członkowie rodziny, krytycy, dziennikarze muzyczni, autorzy biografii.

Wyłania się sylwetka utalentowanego muzyka, który nie wahał się – w imię swoich ideałów – rezygnować w różnych momentach życia z odcinania kuponów od własnej popularności. Dokument to nie tylko biografia utalentowanego artysty ale również próba wpisania go w historię najnowszą. Jest to także opis ówczesnej polityki kulturalnej PRL-u. Autorzy skupili się na pokazaniu ceny, jaką musiał zapłacić za swoją karierę i niepoddawanie się określonym rygorom.

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Sen o Warszawie” jest Krzysztof Magowski, ceniony autor i scenarzysta.

Data premiery i kraj produkcji:
Premiera filmu „Sen o Warszawie” miała miejsce w 2014 roku, w Polsce.

Nagrody:
„Sen o Warszawie” otrzymał m.in. Orła Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza muzyka oraz zajął II. miejsce w plebiscycie publiczności na Festiwalu „Dwa Brzegi”.

Czas trwania filmu:
Film „Sen o Warszawie” trwa 84 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Sen o Warszawie”?
Cały film „Sen o Warszawie” online oglądaj w vod.tvp.pl.