Ściana cieni

„Ściana cieni” (2020)
W dalekim wschodnim Nepalu znajduje się ostatnia święta góra Szerpów, Kumbhakarna. Wierzą, że jej szczyt zamieszkały jest przez bogów i żaden człowiek nie ma prawa dotknąć jej zboczy. Jannu to szczyt Himalajów (7710 m), który słynie z 3000-metrowej Ściany Cieni, najtrudniejszej we współczesnym himalaizmie. Kumbhakarna i Jannu to jedna i ta sama góra. W świecie wschodu i zachodu himalajskie szczyty mają odrębne nazwy, różny jest również stosunek do nich.

Opis filmu
Najlepszy polski alpinista, Marcin Tomaszewski, realizuje się w górach. Niestety jego niebezpieczna pasja nie sprzyja szczęściu rodziny. Pierwsze małżeństwo się rozpadło, 11-letni syn Ignaś ma za złe ojcu jego decyzje i wybory. Marcin żeni się ponownie. Ma czworo dzieci z różnych związków i choć lubi osamotnienie w górach, na nizinach boi się samotności. Chce mieć rodzinę, jednocześnie musi jeździć na wyprawy. Wyprawa na Jannu ma być zwieńczeniem jego wszystkich górskich osiągnięć. W Himalajach asystuje mu rodzina Szerpów. Dzięki pieniądzom zarobionym w trakcie wyprawy, uda im się wysłać syna do szkoły. Tylko dzięki edukacji uchronią go przed niebezpieczną pracą tragarza. Stoją jednak przed dylematem – Ściana Cieni znajduje się na najświętszej górze Szerpów, Kumbhakarna. Za profanację świętego miejsca grozi im śmierć lub wygnanie z wioski. Czy pod wpływem rodziny Szerpów Marcin zmieni swoje spojrzenie na wyczynowy himalaizm? Czy spotkanie z nimi pomoże Marcinowi w jego odwiecznym dylemacie: co jest ważniejsze, rodzina czy góry?


Reżyseria

Film „Ściana cieni” wyreżyserowała Eliza Kubarska („Dotknąć nieba”, „Badjao. Duchy z morza”).
Scenariusz:
Scenariusz filmu „Ściana cieni” napisali Eliza Kubarska oraz Piotr Rosołowski.
Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Ściana cieni” jest Piotr Rosołowski („Książę i dybuk”, „Efekt domina”, „Kret”).


Data premiery i kraj produkcji

Polski dokument „Ściana cieni” miał premierę 28 maja 2020 roku.
Nagrody:
Film „Ściana cieni” zdobył m.in. nagrodę specjalną na festiwalu Moc Gór oraz nagrodę publiczności na festiwalu Millenium Docs Against Gravity

Czas trwania filmu

Film „Ściana cieni” trwa 51 min.

Gdzie obejrzeć film „Ściana cieni”?

Cały film „Ściana cieni” oglądaj online w vod.tvp.pl.