Sapieha książę buszu

„Sapieha książę buszu” (2005)
Afrykańska historia Eustachego Sapiehy – znanego myśliwego, zbieracza diamentów, komentatora rajdów samochodowych „Rally Safari”. Dokument o życiu pełnego przygód przygody, niezwykłych spotkań i wędrówek po afrykańskim kontynencie.

Opis filmu
Eustachy Sapieha był autorem książek o polowaniach w RPA, Namibii i Kenii oraz historii swojego rodu. Ojciec Sapiehy, też Eustachy, był ministrem spraw zagranicznych w rządzie II Rzeczpospolitej. Podpisywał Traktat Ryski z Rosją. W czasie wojny przybył do Kenii, aby utworzyć tam obozy Czerwonego Krzyża. Syn Eustachy dotarł tam po wojnie, był uciekinierem z obozu jenieckiego w Niemczech.

Podróż po Kenii śladami Sapiehy biegnie przez krainy Masajów, Samburu, Wielki Rów Tektoniczny, jezioro Naivasha oraz Nakuru. Wypowiedzą się o nim także inni myśliwi oraz Uhuru Kenyatta, syn pierwszego prezydenta niepodległej Kenii. Eustachy Sapieha zapisał się w historii współczesnej Afryki. Angażował się w akcje charytatywne. Na wyspie Lamu, położonej na Oceanie Indyjskim, założył szpital dla dzieci. Nienawidził turystycznych hoteli, żebraków w strojach Masajów, którzy sprzedawali turystom pamiątki, tańczyli dla nich. Mawiał, że Afryka umiera. Po 1977 roku Sapieha przestaje jeździć po buszu i zamyka się w swoim domu. Nie chciał kontaktu z mediami, nie udzielał wywiadów, przestał uczestniczyć w życiu publicznym i społecznym Kenii. Umarł w 2004 roku.

Reżyseria
Film historyczny „Sapieha książę buszu” wyreżyserowała Anna Kwiatkowska.

Scenariusz
Autorką scenariusza do dokumentu „Sapieha książę buszu” jest Anna Kwiatkowska.

Data premiery i kraj produkcji
Premiera filmu „Sapieha książę buszu” odbyła się w 2005 roku.

Czas trwania filmu
Film „Sapieha książę buszu” trwa 42 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Sapieha książę buszu”?
Cały film „Sapieha książę buszu” online oglądaj w vod.tvp.pl.