Rzeź Woli

„Rzeź Woli” (2017)

Film dokumentalny przedstawiający największą masakrę ludności cywilnej dokonaną przez Niemców w czasie II wojny światowej. Przez 3 dni zamordowano ponad 40 tysięcy mieszkańców jednej z dzielnic Warszawy.

Opis filmu:
W filmie zobaczymy najbardziej wstrząsające relacje. Poznamy również powojenną historię Heinza Reinefartha, który był sprawcą tej i wielu innych zbrodni w czasie Powstania Warszawskiego. Po wojnie został on burmistrzem miasteczka Westerland i posłem, nigdy nie poniósł odpowiedzialności za zbrodnie. W 2014 roku mieszkańcy tego miasteczka postanowili ufundować tablicę pamiątkową poświęconą Powstaniu Warszawskiemu i mówiącą o zbrodniach popełnionych przez Reinefartha. Zawisła ona na budynku ratusza a napis brzmi „Zawstydzeni pochylamy się nad ofiarami z nadzieją na pojednanie”. Relacje świadków uzupełnione są wypowiedziami Piotra Gursztyna – historyka i autora książki „Rzeź Woli” oraz Philippa Martiego – autora książki „Sprawa Reinefartha”. Film ilustruje grafika komputerowa i animacje, które przybliżają grozę tych tragicznych wydarzeń.

Reżyseria:
Autorem filmu „Rzeź Woli” jest Rafał Geremek, reżyser i scenarzysta, autor m.in. filmów: „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku” (2019), „Rok 1966” (2016).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Rzeź Woli” wyprodukowano w 2017 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Rzeź Woli” trwa 48 minut.

Nagrody i wyróżnienia:
Film „Rzeź Woli” otrzymał nagrodę na History Film Festival w Rijece w kategorii Najlepszy Film Telewizyjny.

Gdzie obejrzeć film „Rzeź Woli”?
Cały film „Rzeź Woli” online oglądaj w vod.tvp.pl.