Riese – Tajemnice wykuta w skale

„Riese – Tajemnice wykuta w skale” (2012)

Fabularyzowany dokument o kompleksie „Riese” w Górach Sowich to film, który przybliża niezwykłą historię podziemnego miasta i wspaniałego zamku Książ w pobliżu Świebodzic i Wałbrzycha.

Opis filmu:
Akcja rozpoczyna się w roku 1941, kiedy to Niemcy hitlerowskie, wskutek nasilających się nalotów alianckich, przeniosły dużą część produkcji zbrojeniowej w rejon Sudetów. Wówczas to powstał projekt zakładający wydrążenie w skałach Gór Sowich potężnych bunkrów i podziemnych budowli, oraz przekształcenie Zamku Książ w kwaterę główną Hitlera. Plany zakładały potężne prace: budowę olbrzymich tuneli i sal podziemnych w kilku miejscach w górach oraz pod zamkiem, przebudowanie całej siatki okolicznych dróg, a także połączenie całości siecią kolei wąskotorowej.

Nadzór nad budowami prowadziły dwie organizacje: od jesieni 1943 roku była to spółka Industriegemeinschaft Schlesien AG, a od kwietnia 1944 roku – organizacja Todt. Do ich dyspozycji przekazano kilkadziesiąt tysięcy więźniów obozu Gross-Rosen oraz jeńców wojennych, którzy w nieludzkich warunkach pracowali dzień i noc.

Film pokazuje nie tylko rozmach przedsięwzięcia, ciekawą historię ale również martyrologiczny aspekt tych wydarzeń, poprzez wspomnienia i wypowiedzi więźniów z całej Europy. Była to najkosztowniejsza budowa kwater wojskowych i obiektów strategicznych ówczesnych Niemiec, choć do dziś trudno oszacować całkowite koszty. Prace zostały wykonane tylko w części, gdyż przerwało je wkroczenie Armii Czerwonej. Wiele podziemnych konstrukcji zostało wtedy zniszczonych. Do dziś jednak zachowały się prowadzące do nich tunele.

Reżyseria:
Autorem filmu „Rzeź Woli” jest Wojciech Malinowski, reżyser i scenarzysta, autor m.in. filmów: „Złoty pociąg” (2015), „Życie zamknięte w szkle. Ireneusz Kiziński” (2008).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Riese – Tajemnice wykuta w skale” wyprodukowano w 2012 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Riese – Tajemnice wykuta w skale” trwa 67 minut.

Gdzie obejrzeć film „Riese – Tajemnice wykuta w skale”?
Cały film „Riese – Tajemnice wykuta w skale” online oglądaj w vod.tvp.pl.