Republika. Narodziny legendy

„Republika. Narodziny legendy” (2017)

Dokument opowiadający o legendarnym zespole muzycznym Republika. Twórcy filmu wykorzystali ciekawe mało znane archiwa filmowe Republiki oraz muzykę i niepublikowane zdjęcia zespołu Res Publica.

Opis filmu
W połowie lat 70. Sławek Ciesielski i Paweł Kuczyński wraz z braćmi Rucińskimi tworzą Res Publicę. Dołącza do nich Grzegorz Ciechowski, który szybko wyrasta na lidera. Charyzmatyczny poeta i kompozytor wyznacza nowy styl. Powstaje Republika. Nikt wcześniej tak nie grał. Ich muzyka porywa tłumy. Czarno-białe pasy stają się ich znakiem rozpoznawczym, a „Kombinat” jednym z najważniejszych utworów tamtych czasów. Zespół zyskuje ogromną popularność, nieustannie jest w czołówce listy przebojów, zdobywa złotą płytę. Ciechowski inspiruje do czytania Herberta, Orwella, Vonneguta. Historia przyjaźni i rodzącego się fenomenu porusza również kontekst historyczny czasów i miejsca twórczego fermentu.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „Republika. Narodziny legendy” jest Ryszard Kruk („Taksówkarz”, „Czarne błoto”, „Ziggy Dust”).

Scenariusz
Autorem scenariusza do dokumentu „Republika. Narodziny legendy” jest Ryszard Kruk.

Data premiery i kraj produkcji
Polski dokument „Republika. Narodziny legendy” miał premierę w 2017 roku.

Zdjęcia
Autorami zdjęć do filmu „Republika. Narodziny legendy” są: Ryszard Kruk, Łukasz Kajetan Pochylski i Wojciech Budny.

Czas trwania filmu
Film „Republika. Narodziny legendy” trwa 51 minut.

Gdzie obejrzeć film „Republika. Narodziny legendy”?
Cały film „Republika. Narodziny legendy” online oglądaj w vod.tvp.pl.