Rafael – książę sztuki

„Rafael – książę sztuki” (2018)

Dokumentalna opowieść o Rafaelu Santi'm – jednym z najwybitniejszych malarzy renesansu. Wśród jego dzieł, wymienić można między innymi freski w bazylice św. Piotra.

Opis filmu
Rafael Santi urodził się w 1843 roku we włoskim miasteczku Urbino. Jego ojciec był malarzem i to właśnie on zaszczepił w synu pasję do malarstwa i podstawową wiedzę na temat tajników tej dziedziny sztuki. Następnie Santi pobierał nauki u Pietra Perugino. Jego kariera nabrała tempa, kiedy wyjechał do Florencji. W tym samym czasie swoją sztukę tworzyli również Leonardo da Vinci, czy Michał Anioł, będący dla Santiego cennym źródłem inspiracji.

W 1508 roku został zatrudniony przez papieża Juliusz II. Miał zaplanować oraz wykonać dekoracje watykańskich wnętrz. Był to kluczowy moment kariery Santiego, po którym znacznie wzrósł jego prestiż w świecie sztuki. W kolejnych latach Santi pracował również nad bazyliką św. Piotra, a także konserwował antyczne rzymskie zabytki.

Artysta zmarł młodo, w wieku 37 lat, pozostawiając za sobą niesamowity dorobek artystyczny. Dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych malarzy w historii.

Reżyseria
Reżyserem filmu „Rafael – książę sztuki” jest Luca Viotto, autor produkcji „Święty Piotr i inne papieskie bazyliki Rzymu” i „Firenze e gli Uffizi”.

Scenariusz
Autorką scenariusza do dokumentu „Rafael – książę sztuki” jest Laura Allievi znana z filmów „Firenze e gli Uffizi” oraz „St. Peter's and the Papal Basilicas of Rome”.

Data premiery i kraj produkcji
Film dokumentalny „Rafael – książę sztuki” został wyprodukowany we Włoszech. Jego premiera odbyła się w 2018 roku.

Tytuł angielski
„Raphael - The Lord of the Arts”

Czas trwania filmu
Dokument „Rafael – książę sztuki” trwa 90 minut.

Gdzie obejrzeć film „Rafael – książę sztuki”?
Cały film „Rafael – książę sztuki” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.