Przełamać barierę strachu. Biskup Ignacy Tokarczuk

„Przełamać barierę strachu. Biskup Ignacy Tokarczuk” (2020)

Arcybiskup Przemyski ks. Ignacy Tokarczuk to postać absolutnie niezwykła. Nazywany ostatnim polskim kresowym biskupem, wsławił się swoją bezkompromisową walką z komunizmem oraz walką z ingerencją komunistycznego państwa w działalność Kościoła.

Opis filmu:
Jako dziecko kresów był wychowany w atmosferze sienkiewiczowskiego patriotyzmu niedaleko Zbaraża. W 1942 roku wyświecony na kapłana we Lwowie. Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia Złotniki, następnie parafia św. Marii Magdaleny we Lwowie. W czasie wojny niósł pomoc Żydom, a jako Polak i katolicki kapłan był zajadle zwalczany przez UPA, która wydała na niego wyrok śmierci. Cudem uratował się z ludobójstwa zgotowanego przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku UPA.

Ks. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk pozostał kresom wierny do końca życia, ponieważ diecezja przemyska, w której osiadł po wojnie była częścią przedwojennej archidiecezji lwowskiej. Ks. Arcybiskup Ignacy Tokarczuk po roku 1945 nie miał złudzeń co do intencji komunistycznej władzy. Wobec dramatycznego braku kościołów w parafiach jego archidiecezji, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Z jego inicjatywy powstało ponad 400 nowych kościołów − większość własnym sumptem wiernych i wbrew oporom, zakazom i szykanom władz.

Reżyseria:
Autorami filmu „Przełamać barierę strachu. Biskup Ignacy Tokarczuk” są Maciej Wojciechowski i Tadeusz Arciuch.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Przełamać barierę strachu. Biskup Ignacy Tokarczuk” wyprodukowano w 2020 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Przełamać barierę strachu. Biskup Ignacy Tokarczuk” trwa 54 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Przełamać barierę strachu. Biskup Ignacy Tokarczuk”?
Cały film „Przełamać barierę strachu. Biskup Ignacy Tokarczuk” online oglądaj w vod.tvp.pl.