Prace na wysokościach

„Prace na wysokościach” (2016)

Film dokumentalny o opolskiej katedrze, jej historii, rozbudowie na przestrzeni wieków oraz trwających pracach konserwatorskich, które podjęto w 2015 roku ze względu na zły stan techniczny obiektu.

Opis filmu:
Opolska katedra to jeden z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków miasta, perła architektoniczna Opolszczyzny, a także bardzo ważne miejsce dla praktykujących mieszkańców regionu. Kolejni proboszczowie od wielu lat starali się remontować świątynię, ale nigdy nie udało im się zdobyć funduszy na remont całego obiektu. Jego stan techniczny z każdym rokiem pogarszał się w zatrważającym tempie.

W 2015 roku biskup powołał Kapitułę Odnowy Katedry Opolskiej. Oszacowano wówczas, że koszt renowacji zabytku wyniesie 20 milionów złotych. Historycy sztuki odkryli ponadto, że obecna gotycka świątynia została zbudowana na zrębach pierwotnego, romańskiego kościoła i była wielokrotnie rozbudowywana i przekształcana. Plany działań renowacyjnych objęły więc regotyzację świątyni czyli powrót do jak najbardziej pierwotnego, ceglanego wnętrza, aby opolska katedra stała się wzorem dla innych kościołów.

Reżyseria:
Autorami filmu „Prace na wysokościach” są Sylwia Nieckarz i Andrzej Buchowski.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Prace na wysokościach” wyprodukowano w 2016 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Prace na wysokościach” trwa 65 minut.

Nagrody i wyróżnienia:
Film „Prace na wysokościach” otrzymał wyróżnienie na Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historią”

Gdzie obejrzeć film „Prace na wysokościach”?
Cały film „Prace na wysokościach” online oglądaj w vod.tvp.pl.