Powstania Śląskie... Muzyczne historie

„Powstania Śląskie... Muzyczne historie” (2020)

Film nie jest kolejną opowieścią kombatantów czy historyków, oceniających dzieje Górnego Śląska. Takich dokumentacji powstało już sporo. Autorzy dokonują próby dotknięcia bardzo wrażliwej materii historycznej i społecznej poprzez muzykę i muzyków.

Opis filmu:
Górnoślązacy zawsze byli Górnoślązakami. Lecz zdarzało im się bywać Polakami, Niemcami lub jednymi i drugimi po trochu albo ani jednymi ani drugimi. Nie różnili się tym poczuciem od mieszkańców innych europejskich pograniczy. Sto lat temu Górnoślązacy znaleźli się na rozdrożu i stopniowo zaczęli się dowiadywać, że nadchodzą czasy wyborów. Zaczynał się wiek totalitaryzmów, które wymagały od każdego człowieka jednoznacznego i bezwzględnego podporządkowania panującej doktrynie. Polityka zyskała pozycję najważniejszego czynnika, organizującego życie społeczeństwa i jednostki. W XX wiek Górnoślązacy weszli podzieleni.

Wszystkie utwory muzyczne, na których opiera się konstrukcja zostały napisane, skomponowane, wykonane przez Górnoślązaków. Muzycy opowiadają o powstaniach tak, jak dyktuje im serce, niekoniecznie podręczniki. Film nie odpowiada na pytania historyczne, ale jest próbą uporania się z emocjami, wątpliwościami, uczuciami.

Scenariusz i reżyseria:
Autorem filmu „Powstania Śląskie... Muzyczne historie” jest Mirosław Basaj.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Powstania Śląskie... Muzyczne historie” miał premierę w 2020 roku, został wyprodukowany w Polsce.

Czas trwania:
Film dokumentalny „Powstania Śląskie... Muzyczne historie” trwa 53 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Powstania Śląskie... Muzyczne historie”?
Cały film „Powstania Śląskie... Muzyczne historie” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.