Powrót lasu. Odbudowa lasów w Polsce Środkowej
„Powrót lasu. Odbudowa lasów w Polsce Środkowej” (1998)
Czy lasy można odbudować tak, jak odbudowano zniszczone przez wojnę miasta? Twórcy koncentrują się na przedstawieniu wyniszczeń lasów w środku Polski, wskutek procesu historycznego rozwoju oraz ukazują, z jakim trudem przywraca się tym ziemiom ich leśną szatę.
Opis filmu
Twórcy koncentrują się na przedstawieniu wyniszczeń lasów w środku Polski, wskutek procesu historycznego rozwoju oraz ukazują, z jakim trudem przywraca się tym ziemiom ich leśną szatę. Polska Środkowa to obszar stepowiejący, z roczną sumą opadów zaledwie 500 mm; suszę pogłębia wcześniejsze osuszenie mokradeł oraz czerpanie wód podziemnych do wodociągów rozrastających się miast. Nie ma innej drogi do zwalczenia stepowienia, jak zwiększenie lesistości i zadrzewień. Trzeba odbudować lasy przez zalesienie gruntów, przez ochronę i szczególną dbałość o istniejące lasy, wreszcie rozwinięcie w ludziach szacunku do lasów. Takiego zadania podjęli się leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.
Reżyseria i scenariusz
Reżyserem i twórcą scenariusza filmu „Powrót lasu. Odbudowa lasów w Polsce Środkowej” jest Roman Dębski, który jest odpowiedzialny za stworzenie takich filmów jak m.in. „Rośliny”, „Lepsze miasto” i „Skamieniały czas”.
Data premiery i kraj produkcji
Film „Powrót lasu. Odbudowa lasów w Polsce Środkowej” miał swoją premierę w Polsce w 1998 roku.
Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Powrót lasu. Odbudowa lasów w Polsce Środkowej” jest reżyser Roman Dębski.
Czas trwania filmu
Film „Powrót lasu. Odbudowa lasów w Polsce Środkowej” trwa 27 minut.
Gdzie obejrzeć film „Powrót lasu”?
Cały film „Powrót lasu” online oglądaj w vod.tvp.pl.