Powiedz mi coś jeszcze

Powiedz mi coś jeszcze (2020)

Polski film dokumentalny. Opowieść o umierającej mamie i jej córce, których relacja przezwycięża codzienne trudy choroby, jaką jest stwardnienie zanikowe boczne. Krótkometrażowa produkcja stanowi swoisty mikro-dziennik niespełna 40-letniej Martyny, upamiętniający wyjątkowe trzy tygodnie spędzone z odchodzącą mamą.

Opis filmu:

Barbara od kilku lat cierpi na stwardnienie zanikowe boczne. Widzowie poznają ją w momencie, gdy choroba znajduje się w wyjątkowo zaawansowanym stadium, a kobieta jest na stałe przykuta do łóżka. Jedyne mięśnie, które nadal nie zawodzą Barbary, to gałki oczne. Pomimo choroby, kobieta jest w pełni świadoma. Na co dzień opiekę nad nią sprawują mąż i zatrudnione pielęgniarki. Jedynie raz do roku, mąż pozwala sobie na dłuższy wyjazd. Wówczas Barbarą opiekuje się Martyna, jej córka. Film stanowi emocjonalny zapis trzytygodniowego pobytu Martyny w domu mamy. Trzydziestolatka z zaangażowaniem sprawuje opiekę nad mamą: gotuje, karmi ją, pielęgnuje, dba o mieszkanie. Przede wszystkim jednak, Martyna liczy na zbliżenie się z mamą. Mimo, iż komunikacja werbalna już nigdy nie będzie możliwa, córka robi wszystko, by dowiedzieć się od mamy jak najwięcej. Rozmowę umożliwia specjalnie spisany alfabet. Oczy Barbary zatrzymują się na konkretnych literach, a córka tworzy z nich słowa. Mama zaś potwierdza lub zaprzecza gotowe słowo, patrząc w lewo chcąc je zatwierdzić, a w prawo przekazując, że córka się myli. Martyna zadaje mamie pytania: czasem są to błahostki, częściej jednak głębokie, najbardziej egzystencjalne tematy. Patrząc na mamę, która niedługo odejdzie, Martyna konfrontuje się z najpotężniejszymi życiowymi lękami. Córka szuka w mamie wsparcia, przytula ją, chcąc wyciągnąć jak najwięcej ze spędzonych wspólnie chwil. Chwil, których najprawdopodobniej nie zostało im dużo. Zarówno Martyna, jak i Barbara pragną wyciągnąć z tego czasu jak najwięcej, skupiając się coraz częściej na pozawerbalnych gestach: głębokich spojrzeniach prosto w oczy. Wracają do pierwotnych instynktów, do mistycznej więzi, która łączy matkę i córkę. Wpatrując się w siebie nawzajem, odnajdują niepodważalne połączenie dusz.

Obsada filmu:

W filmie dokumentalnym „Powiedz mi coś jeszcze” występują:
Martyna Peszko („Póki wilk syty”, „Pogoda na jutro”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Kobieta sukcesu”) jako ona sama,
Barbara Peszko jako ona sama

Reżyseria, scenariusz, zdjęcia:

Za skrypt oraz zdjęcia do dokumentu „Powiedz mi coś jeszcze” odpowiada Martyna Peszko, która wyreżyserowała również film i sama w nim występuje. Peszko jest absolwentką PWST w Krakowie, programu DOK Pro w Szkole Wajdy i kursów aktorskich Instytutu Lee Strasberga w Nowym Jorku. To polska aktorką offowa i teatralna, znana z takich filmów jak: „Póki wilk syty”, „Pogoda na jutro”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”, czy „Kobieta sukcesu”. „Powiedz mi coś jeszcze” jest jedynym filmowym dziełem reżyserskim w karierze artystki. W Teatrze Polskim w Bydgoszczy reżyseruje ona spektakl „Wielce Szanowna Pani”. Peszko została nagrodzona Offskarem (Nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego) w kategorii Najlepsza aktorka. Była również nominowana do statuetki Młodzi i film oraz do Złotego Lajkonika.

Data premiery i kraj produkcji:

Film dokumentalny „Powiedz mi coś jeszcze” został nagrany i wyprodukowany w Polsce. Zadebiutował podczas 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, odbywającego się w dniach 9-18 października 2020 roku. Po raz pierwszy film pokazano poza granicami kraju podczas XIV International Documentary Film Festival MiradasDoc na Teneryfie w 2021 roku.

Tytuł angielski:

„Tell Me More”

Czas trwania filmu:

„Powiedz mi coś jeszcze” trwa 44 minuty.

Nagrody i nominacje:

Za film „Powiedz mi coś jeszcze”, reżyserka Martyna Peszko została nominowana do nagrody Młodzi i film Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Fabularnych oraz do Złotego Lajkonika podczas KFF.

Ciekawostki o filmie:

Pełna wersja polskiego filmu dokumentalnego z 2020 roku trwa 44 minuty, ale na festiwalach najczęściej prezentowana jest skrócona wersja dokumentu, trwająca 29 minut.

Gdzie obejrzeć film „Powiedz mi coś jeszcze”?

Cały film online „Powiedz mi coś jeszcze” oglądaj w vod.tvp.pl.