Portrecista

„Portreciści” (2004)

Film dokumentalny. Wilhelm Brasse opowiada o pracy jako obozowy fotograf w Auschwitz.

Opis filmu

Fotograf z Auschwitz, Wilhelm Brasse, opowiada o kilku, wybranych zdjęciach i opisuje związane z nimi historie. Mówi o oprawcach, którzy wsławili się bestialstwem, i o zwykłych ludziach, z jakimi zetknął się w pracowni fotograficznej podczas ich drogi ku śmierci. Młody Brasse, utalentowany fotograf, nie przypuszczał przed wojną, że cokolwiek zmusi go do zerwania z jego pasją. Doświadczenia obozowe wyryły jednak w jego pamięci obrazy, których nigdy potem nie potrafił zapomnieć. Najbardziej pamięta oczy. Setki tysięcy oczu wyrażających niedowierzanie w to, czego są świadkami, strach, przerażenie i beznadzieję. Do dziś widzi je wszędzie, nawet we śnie. Nigdy po wojnie nie był w stanie wziąć aparatu do ręki.

Reżyseria

Reżyserem filmu dokumentalnego „Portrecista” jest Ireneusz Dobrowolski, który pracował również nad produkcjami „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”, „Rachunek szczęścia”, czy „Spalony”. Na swoim koncie Dobrowolski ma statuetki Brama Wolności, Srebrny Krakowski Lajkonik oraz Warszawski Feniks.

Scenariusz

Scenarzystą dokumentu „Portrecista” jest reżyser filmu,
Ireneusz Dobrowolski.

Data premiery i kraj produkcji

Film „Portrecista” został wyprodukowany w Polsce. Jego światowa premiera odbyła się 4 lipca 2006 roku.

Zdjęcia

Za zdjęcia do dokumentu „Portrecista” odpowiada Jacek Taszakowski, operator znany z filmów „Nowy Wspaniały Świat”, „Pankosmodios” i „Las potrzebuje drewna”.

Tytuł angielski

„The Portraitist”

Czas trwania filmu

Dokument „Portrecista” trwa 51 minut.

Nagrody i nominacje

„Portrecista” zwyciężył w 2006 roku Złotego Warszawskiego Feniksa (Najlepszy film), Warszawskiego Feniksa (Nagroda publiczności). W związku z pracą nad filmem „Portrecista” reżyser, Ireneusz Dobrowolski, zwyciężył w 2006 roku Srebrnego Krakowskiego Lajkonika oraz Bramę Wolności.

Gdzie obejrzeć film „Portrecista”?

Cały film „Portrecista” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.