Pomarańczowa Alternatywa
„Pomarańczowa Alternatywa” (1988)
Film dokumentalny Mirosława Dembińskiego poświęcony Pomarańczowej Alternatywie, młodzieżowemu ruchowi, którego działalność rozpoczęła się we Wrocławiu, a potem rozprzestrzeniła na inne polskie miasta. Niecodzienny, żywy zapis filmowy prezentujący działania Pomarańczowej Alternatywy w okresie poprzedzającym demokratyczny przełom w Polsce.
Opis filmu:
„Nie bójmy się być szczerzy do końca. Jedyne rozwiązanie na przyszłość i dzisiaj to surrealizm. Świat wtedy nie będzie mówił o kryzysie. Nie wycofujmy się, jeżeli doszliśmy tak daleko. Przecież cały świat jest dziełem. Już pojedynczy milicjant na ulicy to dzieło sztuki. Bawmy się, los nie jest krzyżem. Jaki sens cierpieć, skoro można się cieszyć” – pisał na przełomie listopada i grudnia 1981 roku założycieli ruchu Waldemar „Major” Fydrych.
Największa aktywność Pomarańczowej Alternatywy przypadła na lata 1987–1989. Głównym sposobem funkcjonowania organizacji w życiu społecznym były uliczne happeningi, które często przybierały formę pełnych absurdu demonstracji.
Działania ruchu opierały się na wystąpieniach ulicznych, do udziału w których zapraszano zwykłych ludzi. Akcje i happeningi polegały na absurdzie, sprzeciwie wobec zastanej rzeczywistości wyrażanym często za pomocą prześmiewczej, doprowadzonej do karykatury afirmacji reżimu, czego przykładem hasło „Niech żyje ORMO – niezawodne ramię władzy”. Pomarańczowa Alternatywa obchodziła często tzw. komunistyczne święta, m.in. Dzień Kobiet, Dzień Milicjanta oraz rocznicę Rewolucji Październikowej i wprowadzenia stanu wojennego.
Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „Pomarańczowa Alternatywa” jest Mirosław Dembiński.
Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę w 1988 roku.
Czas trwania filmu
Film „Pomarańczowa Alternatywa” trwa 21 minut.
Gdzie obejrzeć film „Pomarańczowa Alternatywa”?
Cały film „Pomarańczowa Alternatywa” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl