Polski zwycięzca bitwy o Atlantyk

O losach bitwy o Atlantyk – kluczowej dla przetrwania Wielkiej Brytanii i możliwości wsparcia przez USA walk w Europie – zadecydowała taktyka i technologiczny wyścig. Wyścig, który doprowadził do gwałtownego rozwoju lotnictwa morskiego, dekryptażu niemieckich szyfrów oraz masowego wprowadzenia urządzeń wykrywających okręty podwodne – aktywnych sonarów, radarów oraz radionamierników HF/DF.

Radionamierniki, odpowiedzialne za około jedną czwartą wszystkich strat U-bootów podczas wojny, stały się potężną bronią aliantów dzięki przełomowemu wynalazkowi polskiego inżyniera, Wacława Struszyńskiego. Jednego z ponad pięciu tysięcy polskich naukowców, inżynierów i technologów, którzy znaleźli się na ziemiach zachodnich sojuszników wspierając ich ośrodki badawcze i przemysłowe w wojnie z III Rzeszą.

Radionamierniki, czyli urządzenia umożliwiające namierzenie sygnału pracującej radiostacji były powszechnie stosowane przez obydwie strony konfliktu w pojazdach i samolotach. Jednak ich skuteczne użycie na okrętach powszechnie uważano za niewykonalne. Wacław Struszyński udowodnił, że to założenie było błędne i dostarczył Aliantom broń, która pomogła rozbić zgrupowania okrętów podwodnych, tzw. wilcze stada uderzając w podstawę ich taktyki – komunikację między U-bootami. Efekty tej pracy przez dziesięciolecia stanowiły tajemnicę wojskową.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2020

Czas trwania: 42 min.

Reżyseria: Norbert Rudaś