Polmission: tajemnice paszportów

„Polmission: tajemnice paszportów” (2020)

Film przedstawia wątek jednej z największych i najbardziej zagadkowych akcji ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Próbuje rozwikłać wątki tzw. akcji paszportowej, czyli działalności polskich dyplomatów w Szwajcarii i żydowskich aktywistów, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów z całej Europy.

Opis filmu
Film ten skupia się przede wszystkim na losach tych, którym udało się ocaleć dzięki południowoamerykańskim paszportom, ale zarazem opowiada o tych, którzy o mały włos by ocaleli. Głównymi interlokutorami są tu bezpośrednio ocaleni lub ich potomkowie, co sprawia, że film ten jest także dokumentacyjnym zapisem niezwykłych, jednostkowych losów, z których każdy właściwie nadawałby się na osobną hollywoodzką produkcję. Oprócz ocalonych w filmie pojawiają się też historycy i badacze, próbujący dociec prawdy, podjąć niewyjaśnione dotąd kwestie i odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

Reżyseria
Obraz „Polmission: tajemnice paszportów” w reżyserii Jacka Papisa jest kontynuacją filmu „Paszporty Paragwaju”.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Polmission: tajemnice paszportów” został wyprodukowany w Polsce. Koproducentem jest Instytut Pamięci Narodowej. Dokument miał premierę w 2020 roku.

Czas trwania filmu
Film dokumentalny „Polmission: tajemnice paszportów” trwa ok. 52 minut.

Gdzie obejrzeć film „Polmission: tajemnice paszportów”?
Cały film „Polmission: tajemnice paszportów” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.