Polacy na krańcu świata: jedna wyprawa – 4 żywioły
Relacja z pierwszej polskiej wyprawy w rejon pasma Sary Beles na granicy chińsko-kirgiskiej.
Góry Koksza-tał znajdują się w południowej Kirgizji na granicy z Chinami w jednym z najbardziej niedostępnych regionów Azji Centralnej. Położone są w strefie przygranicznej i jeszcze do niedawna były całkowicie niedostępne nie tylko dla turystów, ale także dla obywateli Kirgistanu. Również dzisiaj na wjazd w tę strefę potrzebne jest specjalne pozwolenie. Celem wyprawy było przepłynięcie po raz pierwszy przez polską grupę położonego na wysokości 3500 metrów Jeziora Kel-suu. Jezioro ma długość 12 km i na całej długości położone jest wśród niedostępnych skał. Do dnia dzisiejszego zaledwie kilka rosyjskich grup przepłynęło to jezioro.
Kolejny cel to pierwsze w historii wejście na szczyt Sary Beles (4650 m.) oraz spływ po lodowatej rzece Kok-kija. O ile dwa pierwsze cele udało się zrealizować, tak pierwszy w historii rafting po tej wijącej się w kilkusetmetrowym kanionie rzece nie został zakończony, ponieważ zaginęło 3 uczestników wyprawy. Wyprawa była nie tylko trudna fizycznie, lecz równocześnie przepiękna pod względem krajobrazowym i przyrodniczym.
Film jest zapisem podróży, zmagań z niedostępną i dziką przyrodą oraz doświadczeń uczestników wyprawy w walce z własnymi słabościami. W filmie nie zabraknie również tematu spotkania Polaków z ludźmi i kulturą Kirgistanu.
Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2016
Czas trwania: 55 min.
Reżyseria: Damian Wojciechowski