Pokolenia pokoleniom

„Pokolenia pokoleniom”(2019)

Dokument o tradycjach polskiej arystokracji. To opowieść o wyjątkowej osobie – hrabinie Jolancie Mycielskiej. Arystokratka stworzyła niezwykły projekt – Bal Debiutantów. Dzięki niej 20 lat temu w Polsce odrodziła się tradycja balów, takich jakie pamiętali nasi pradziadkowie.


Opis filmu

Działalność Jolanty Mycielskiej to fenomen. Potrafi przekazywać młodym ludziom wartości tak trudne i z pozoru nieatrakcyjne jak patriotyzm, przywiązanie do tradycji i religii w sposób budzący entuzjazm młodzieży. Poznajemy całą rodzinę hrabiny, jej codzienność i działalność społeczną. Nobless oblige to zasada, która jest aktualna i realizowana na co dzień w życiu bohaterów. Dzięki silnym korzeniom osadzonym w polskiej tradycji rodzina uchroniła się od destrukcyjnego wpływu komunizmu.

Utracony pałac w Białaczowie, który stał się miejscem, gdzie rozpoczyna się akcja filmu „Zimna wojna” w reż. Pawła Pawlikowskiego był do wojny gniazdem rodzinnym Mycielskich. Dzisiaj pozostał tylko we wspomnieniach zapisanych przez nestorkę rodu i starych fotografiach. Zdjęcia do filmu zrealizowano między innymi w Teatrze Wielkim w Warszawie, w zamkach i pałacach położnych na terenie Polski (Białaczów), Francji (Chateau de Prye) i Włoch (Tenuta di Casaglia).

Reżyseria

Film dokumentalny „Pokolenia pokoleniom” wyreżyserowała Jadwiga Nowakowska („Tu jest mój dom”, „Pani Alicja od Rossy”, „Wołyń. Zapis zbrodni”).

Scenariusz

Autorką scenariusza do dokumentu „Pokolenia pokoleniom” jest reżyser Jadwiga Nowakowska.

Data premiery i kraj produkcji

Premiera polskiego filmu dokumentalnego „Pokolenia pokoleniom” odbyła się w 2020 r.

Zdjęcia

Zdjęcia do filmu „Pokolenia pokoleniom” stworzył Michał Rytel, znany z takich produkcji jak „Pierwsze damy PRL”, „Niemy Niemen”, „Fort”.

Czas trwania

Film „Pokolenia pokoleniom” trwa 52 minut.

Gdzie obejrzeć film „Pokolenia pokoleniom”?

Cały film „Pokolenia pokoleniom” online oglądaj w vod.tvp.pl