Pokolenia

„Pokolenia” (2020)

Film dokumentalny poświęcony współczesnym potomkom Ślązaków w Teksasie. Autorzy dokumentu próbują odnaleźć odpowiedzi na pytania m.in. o znaczenie śląskich korzeni dla potomków dawnych osadników oraz znajomość języka przodków.

Opis filmu

To właśnie Ślązacy w 1854 roku założyli najstarszą polską osadę w Teksasie i nazwali ją Panna Maria. Pionierzy spodziewali się, że dzięki ucieczce spod pruskiego jarzma znajdą się w ziemi obiecanej. Tymczasem zetknęli się z suszą, ciężką pracą na stepie, jadowitymi wężami i skorpionami. Wielu naszych rodaków zapłaciło życiem za osiedlenie się w nowym kraju.

W 2005 roku ekipa TVP Katowice była w Teksasie, aby zrealizować reportaże z obchodów 150. rocznicy pierwszego wyjazdu Ślązaków do USA. Dziś reżyserka filmu i operator powracają w to samo miejsce, próbują spotkać się z tamtymi bohaterami, obserwują, co zmieniło się w Pannie Marii. Bohaterem i zarazem przewodnikiem po Teksasie jest ksiądz Franciszek Kurzaj, który od lat sprawuje opiekę duszpasterską nad Ślązakami w Teksasie.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorką scenariusza filmu dokumentalnego „Pokolenia” jest Dagmara Drzazga.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Pokolenia” miał swoją premierę w 2020 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu jest Mieczysław Chudzik.

Czas trwania filmu
Film „Pokolenia” trwa 41 minut.

Gdzie obejrzeć film „Pokolenia”?
Cały film „Pokolenia” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl