Pogarda
„Pogarda” (2011)
Dokument Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej porusza bolesne i trudne wydarzenia które miały miejsce już po 10 kwietnia 2010 roku, gdy – pomimo tragedii smoleńskiej – „przemysł pogardy” nie tylko nie został zaprzestany, ale jego celem stał się znacznie szerszy krąg osób.
Opis filmu:
Bohaterami filmu są rodziny ofiar smoleńskich: Ewa Kochanowska, Ewa Błasik, Małgorzata Wypych, Magdalena Pietrzak-Merta, Andrzej Melak i Jacek Świat. To właśnie także oni doświadczyli tytułowej „pogardy” zarówno ze strony rozwydrzonej i podpuszczonej przez media i władzę łobuzerii na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, jak i ze strony przedstawicieli rządu z Donaldem Tuskiem na czele. To właśnie ówczesny premier sugerował m.in. że główną motywacją bliskich ofiar do poszukiwania prawdy o tragedii smoleńskiej była chęć uzyskania finansowego odszkodowania.
W efekcie działań gabinetu Tuska śledztwo i wszystkie dowody w tej sprawie zostały przekazane stronie rosyjskiej, przez co wyjaśnienie przyczyny śmierci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego pozostaje w zasadzie niemożliwe. Mrożąca krew w żyłach i niezgodna z polskim prawem była także decyzja ówczesnych władz o nieotwieraniu trumien z ciałami ofiar: w jej konsekwencji doszło do zbezczeszczenia szczątków i dołożenia cierpienia najbliższym zmarłych.
Scenariusz i reżyseria
Reżyserami i autorkami scenariusza filmu dokumentalnego „Pogarda” są Maria Dłużewska („Mgła”, „Piwko dla niedźwiedzia!”, „Dama” oraz „Ksiądz”) i Joanna Lichocka („Przebudzenie”, „Prezydent”).
Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Pogarda” miał swoją premierę 21 września 2011 roku.
Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu „Pogarda” są Ryszard Jaworski i Włodzimierz Resiak.
Czas trwania filmu
Film „Pogarda” trwa 52 minuty.
Nagrody i nominacje
Film otrzymał Nagrodę Wolności Słowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za „odważne, pełne dramatycznego wyrazu zmierzenie się z wewnątrzpolskim konfliktem po katastrofie smoleńskiej – zdokumentalizowanie go i postawienie szeregu ważnych pytań dotyczących współczesnej kondycji narodu polskiego”. Ta nagroda przyznawana jest za „publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję oraz naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka”.
Gdzie obejrzeć film „Pogarda”?
Cały film „Pogarda” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl