Pocztówki z Republiki Absurdu

„Pocztówki z Republiki Absurdu” (2014)

Warszawa, 20 lutego, 2014 roku. Na Ukrainie wrze, a w Polsce trwają obchody 70-lecia PRL. W udekorowanej propagandowymi plakatami Warszawie odbywa się plenum KC PZPR. Plac Zbawiciela zdobi kwietna instalacja symbolizująca sierp i młot, nad centrum górują dwa majestatyczne Pałace Kultury. „Pocztówki z Republiki Absurdu” to niezwykły, a przy tym przewrotny film.

Opis filmu
Wszechobecne kolejki, lekcje WF-u z maskami przeciwgazowymi na głowie. W „lokalach gastronomicznych” kawa po 170 tys. zł. W kafejkach internetowych – chiński odpowiednik Facebooka w rosyjskiej wersji językowej, łączący w sieci obywateli krajów wschodniego bloku. Telefony komórkowe – dostępne na kartki. Szare ulice udekorowane propagandowymi plakatami. W „Dzienniku Telewizyjnym” doniesienia z wydarzeń na Ukrainie, przerywane okolicznościowymi reklamówkami, w których Magdalena Różdżka i Jan Wieczorkowski z entuzjazmem deklamują: „Mieszkamy w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. I jesteśmy szczęśliwi”.

Do takiej stolicy Polski przyjeżdża Anna Sundgren – młoda szwedzka reżyser. Zamierza zrealizować film dokumentalny o życiu swoich rówieśników w kraju, w którym inicjatywa Okrągłego Stołu poniosła klęskę i w której nadal panuje komunizm. Anna spotyka się z Marią, Julią i Karolem, którzy opowiadają jej o swojej codzienności w Warszawie.

Reżyseria i scenariusz
Reżyserem i autorem scenariusza filmu „Pocztówki z Republiki Absurdu” jest Jan Holoubek, znany z takich produkcji jak „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” czy „Słońce i cień”.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Pocztówki z Republiki Absurdu” premierę w Polsce miał 4 czerwca 2014 roku.

Czas trwania filmu
Dokument „Pocztówki z Republiki Absurdu” trwa 46 minut.

Gdzie obejrzeć film „Pocztówki z Republiki Absurdu”?
Cały film online oglądaj w vod.tvp.pl.