Początek

„Początek” (2013)

Film dokumentalny przedstawia pierwszy tydzień okupacji niemieckiej w Warszawie. Od kapitulacji stolicy 28 września 1939 roku, do defilady wojsk hitlerowskich z udziałem Hitlera w Al. Ujazdowskich 5 października 1939 roku.

Opis filmu
Film prezentuje archiwalne ujęcia lotnicze zniszczonych domów, kamienic, budynków, ulic i fabryk. Zdjęcia ilustrujące tysiące ludzi poszukujących bliskich w dopalających się zgliszczach, oczekujących na wyjście z miasta, czekających na talerz zupy czy bochenek chleba. Ujęcia Wojska Polskiego wychodzącego z miasta do pięcioletniej niewoli jenieckiej i wkraczających oddziałów niemieckich zajmujących miasto i komendanturę.

Uzupełnieniem obrazu są autentyczne wycinki prasowe z ówczesnych gazet, dzień po dniu pokazujące narastającą grozę okupacji w wielu sferach. Poza jedynym, 15-sekundowym słynnym komunikatem głosowym z Polskiego Radia, 30-minutowemu filmowi nie towarzyszy żaden komentarz, a jedynie specjalnie skomponowana muzyka.

Reżyseria

Film dokumentalny „Początek” wyreżyserował Andrzej Stefan Kałuszko, znany filmowiec, odpowiedzialny m.in. za obraz „Alina Janowska. Z Pawiaka”.

Scenariusz

Autorem scenariusza dokumentu „Początek” jest Krzysztof Jaszczyński.

Czas trwania

Film „Początek” trwa 30 minut.

Gdzie można oglądać film „Początek”?

Cały film „Początek” można oglądać online na vod.tvp.pl