Po Monachium

„Po Monachium” (2019)

Historia czterech kobiet, których życie uległo całkowitej zmianie po zamachu na żydowskich sportowców na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Opis filmu:
5 września 1972 roku, w dziesiątym dniu Igrzysk Olimpijskich w Monachium, palestyńska grupa terrorystyczna Czarny Wrzesień przypuściła szturm na kwatery izraelskich sportowców. Jedenaście osób wzięto jako zakładników i wszystkich ich zabito. Ludzie na całym świecie oglądali te dramatyczne wydarzenia „na żywo” w telewizji. Tego dnia pośrednio ucierpiały także cztery kobiety: sportsmenka, wdowa po zamordowanym mistrzu szermierki i dwie tajne agentki Mossadu biorące udział w operacji Gniew Boży. Trauma odmieniła ich życie, ale nie były one jedyne…
Po Monachium zmienił się stosunek świata do terroryzmu. Zjawisko to zaczęło dotykać osobiście wielu ludzi. Terror stał się powszechnie używanym narzędziem politycznym. Desperatom z organizacji Czarny Wrzesień chodziło o zdobycie światowego rozgłosu i ten cel osiągnęli. Skompromitowany został ruch olimpijski. Zawody kontynuowano, dopiero w 1996 roku rodziny zamordowanych sportowców zaproszono na igrzyska do Atlanty. Niemcy zwlekali wiele lat z godnym uczczeniem pamięci ofiar. Akcja odbicia zakładników, zakończona ich masakrą, też nie przynosi im chluby.
Śmierć żydowskich sportowców wykorzystano do konsolidacji izraelskiego społeczeństwa i wzmocnienia martyrologicznego fundamentu, na jakim zbudowano państwo położone w Palestynie.

Reżyseria
Reżyserem filmu „Po Monachium” jest Francine Zuckerman.

Scenariusz
Autorką scenariusza filmu „Po Monachium” jest Francine Zuckerman.

Data premiery, kraj produkcji
Kanadyjski film „Po Monachium” miał premierę w 2019 roku.

Tytuł oryginalny
„After Munich”

Czas trwania filmu
Film „Po Monachium” trwa 79 minut.

Gdzie obejrzeć film „Po Monachium”?
Cały film „Po Monachium” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl