Pionierzy

„Pionierzy” (2017)

Opowieść o Wrocławiu i jego powojennych mieszkańcach. Struktura filmu skonstruowana została wokół najważniejszych momentów w dziejach miasta. O latach 1945-48 opowiadają mieszkańcy Wrocławia.

Opis filmu
Pierwsza część ukazuje losy osób, które po wojnie osiedliły się we Wrocławiu. Kolejna część jest opowieścią o powojennej codzienności miasta, nazywanego wówczas, podobnie jak całość Ziem Zachodnich, polskim Dzikim Zachodem. W trzeciej części przedstawione są problemy związane z koegzystencją napływających do Wrocławia Polaków i jego dotychczasowych mieszkańców Niemców. Cześć czwarta to opowieść o zmaganiach z trudną codziennością – szabrem, przemocą i rozbojami. W ostatniej części zaprezentowane są historie osób, w których opowieściach można uchwycić niezwykłego ducha towarzyszącego pierwszym powojennym wrocławianom.

Reżyseria i scenariusz:
Reżyserem filmu „Pionierzy” jest Krzysztof Kunert, dziennikarz, publicysta autor książek i filmów dokumentalnych oraz audycji radiowych poświęconych historii Dolnego Śląska i Wrocławia. Krzysztof Kunert jest także autorem takich obrazów jak m.in.: „Ossolińczycy. 200 lat historii” (2018) oraz „Hand made” (2020).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Pionierzy” wyprodukowano w 2017 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Pionierzy” trwa 59 minut.

Gdzie obejrzeć film „Pionierzy”?
Cały film „Pionierzy” online oglądaj w vod.tvp.pl.