Piano

„Piano” (2014)

Uratowane przez studentkę konserwatorium pianino, które miało wzmocnić konstrukcję barykady na ukraińskim Majdanie, stało się uczestnikiem i symbolem rewolucji.

Opis filmu
Instrument połączył losy bohaterów filmu, z których każdy stanął wobec innego wyboru, chcąc z godnością zając należne mu miejsce w dramatycznym konflikcie. Wkrótce pianino zjednoczyło też protestujących na Majdanie, którzy wspólnie nie bacząc mróz i śnieg w dzień i w nocy śpiewali hymn Ukrainy i poruszające pieśni ludowe. Instrument okazał się groźniejszy niż butelki z koktajlami Mołotowa... Władza nazwała grających „piano ekstremistami”.

Reżyseria i scenariusz:
Autorką filmu „Piano” jest Vita Drygas, litewska reżyserka, w której dorobku są jeszcze takie filmy jak m.in.: „Litwa będzie wolna” (2021) i „Nóż w wodzie” (2014).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Piano” wyprodukowano w 2014 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Piano” trwa 41 minut.

Nagrody i wyróżnienia:
Film „Piano” zdobył m.in. Grand Prix 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” w Łodzi, wyróżnienia na Gdańsk Docsfilm Festiwal i Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz był nominowany do Orłów, nagrody Polskiej Akademii Filmowej, w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalny.

Gdzie obejrzeć film „Piano”?
Cały film „Piano” online oglądaj w vod.tvp.pl.