Peryskop Gundlacha. Oczy alianckich czołgów

„Peryskop Gundlacha. Oczy alianckich czołgów” (2021)

Film o historii polskiego wynalazku, peryskopu odwracalnego Gundlacha, który po wybuchu II wojny światowej w krótkim czasie stał się standardem optyki czołgowej na świecie.

Opis filmu:
Do końca lat 30. XX wieku nie istniała satysfakcjonująca, akceptowalna pod względem parametrów i kosztów konstrukcja umożliwiająca eliminację największej słabości czołgu, czyli obserwacji pola walki w ruchu. W praktyce hamowało to dalszy rozwój taktycznego użycia czołgów. Wymagania te pogodził wynalazek polskiego kapitana, Rudolfa Gundlacha stając się światowym standardem w dziedzinie optyki czołgowej w trakcie II wojny światowej. Zdjęcia do filmu zrealizowano w obiektach Muzeum Wojska Polskiego w Poznaniu i Warszawie. Uzupełniają je amerykańskie, brytyjskie, niemieckie, rosyjskie i polskie materiały archiwalne oraz dokumenty z zasobów Wojskowego Biura Historycznego.

Reżyseria:
Autorem filmu „Peryskop Gundlacha. Oczy alianckich czołgów” jest Norbert Rudaś, reżyser i scenarzysta, autor m.in. filmów: „Polski zwycięzca Bitwy o Atlantyk” (2020), „Enigma. Mamy nowiny” (2019).

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Peryskop Gundlacha. Oczy alianckich czołgów” jest Grzegorz Filipiak.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Peryskop Gundlacha. Oczy alianckich czołgów” wyprodukowano w Polsce w 2021 roku.

Czas trwania filmu:
Film „Peryskop Gundlacha. Oczy alianckich czołgów” trwa 36 minut.

Gdzie obejrzeć film „Peryskop Gundlacha. Oczy alianckich czołgów”?
Cały film „Peryskop Gundlacha. Oczy alianckich czołgów” online oglądaj w vod.tvp.pl.