Pavarotti

„Pavarotti” (2019)

Film dokumentalny „Pavarotti” to dogłębny i szczery portret życia, kariery i dziedzictwa jednego z najwybitniejszych śpiewaków operowych wszechczasów. Za ekranizacją życiorysu swoistego fenomenu świata muzyki stoi obsypana nagrodami ekipa, stojąca za sukcesem dokumentu „The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years”.

Opis filmu:

Luciano Pavarotti był nazywany „tenorem zwykłych ludzi”, ponieważ łączył w sobie osobowości geniusza i celebryty. Wykorzystywał swoje talenty, aby szerzyć dobrą nowinę, że opera może być rozrywką dającą radość wszystkim miłośnikom muzyki. Dzięki sile swojego talentu, Pavarotti zawładnął wielkimi scenami na całym świecie i podbił serca słuchaczy z najodleglejszych zakątków globu. Był swego rodzaju wizjonerem łączącym muzykę klasyczną z rozrywkową. Śpiewał z jakimi gwiazdami jak Bryanem Adamsem, Bono i The Edge, Enrique Iglesiasem, Eltonem Johnem czy też Stingiem. Udzielał się charytatywnie, kochał życie lecz na koncie ma również kilka skandali. W filmie zostały wykorzystane nieliczne wywiady z jego rodziną, współpracownikami i nigdy wcześniej nie publikowane materiały.

Obsada filmu:

Bono jako on sam
Giuliana Pavarotti jako ona sama
Lorenza Pavarotti jako ona sama
Cristina Pavarotti jako ona sama
Adua Veroni jako ona sama
Nicoletta Mantovani jako ona sama
Anne Midgette jako ona sama
Madelyn Renée Monti jako ona sama
Harvey Goldsmith jako on sam
Herbert H. Breslin jako on sam

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Pavarotti” jest Ron Howard – zdobywca 2 Oscarów za film „Piękny umysł”, Złotego Globu za „Happy Days” oraz innych prestiżowych nagród.

Scenariusz:
Twórcą scenariusza filmu „Pavarotti” Mark Monroe. Otrzymał dwie nagrody WGA za najlepszy scenariusz filmów dokumentalnych: „The Dissident” oraz „Zatoka delfinów”

Data premiery i kraj produkcji:
Film dokumentalny „Pavarotti” miał swoją światową premierę 7 czerwca 2019 roku.

Zdjęcia:
Nad zdjęciami do filmu „Pavarotti” pracował Michael Dwyer operator, znany z z takich produkcji jak „Ptasi śpiew” oraz „I'll Sleep When I'm Dead”.

Tytuł oryginalny:
„Pavarotti”

Czas trwania filmu:
„Kobieta idzie na wojnę” trwa 114 minut.

Nagrody i nominacje:
Film „Pavarotti” otrzymał nagrodę na Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”. Został również nominowany do Nagrody Marc’Aurelio na Rome Film Fest 2019.

Gdzie obejrzeć film „Pavarotti”?
Cały film online dostępny w vod.tvp.pl