Paszporty Paragwaju

„Paszporty Paragwaju” (2019)

Film dokumentalny w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada o działalności grupy Aleksandra Ładosia, czyli nielegalnej polsko-żydowskiej struktury zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II wojny światowej.

Opis filmu:
„To Polacy pomogli najwięcej, polskie państwo nie mogło zrobić więcej. Przede wszystkim polskie państwo nie miało terytorium, było okupowane, więc dyplomaci i polski rząd na uchodźstwie robili, co mogli” – powiedział jeden z bohaterów filmu Markus Blechner, konsul honorowy RP w Szwajcarii. W skład grupy wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, m.in. konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939-45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „Paszporty Paragwaju” jest Robert Kaczmarek, który ma w swoim dorobku takie produkcje jak „Czas Komedy” i „Niosła Go Polska”, a w duecie z Grzegorzem Braunem stworzył wiele głośnych dokumentów, m.in. „New Poland”, „Defilada zwycięzców” i „Towarzysz generał idzie na wojnę”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny poświęcony działalności grupy Aleksandra Ładosia miał swoją premierę w 2019 roku.

Czas trwania filmu
Film „Paszporty Paragwaju” trwa 52 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Paszporty Paragwaju”?
Cały film „Paszporty Paragwaju” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl