Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich

Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich (2003)

Niezwykły obraz Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, położonego między Łodzią, Strykowem i Brzezinami. Jego wyżynny krajobraz, w środku niżu mazowieckiego, ma swoją specyficzną historię.

Opis filmu:
Film łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych. Otwiera go cytat z „Książki moich wspomnień” Jarosława Iwaszkiewicza, w której czytamy o północno-wschodnim regionie uroczej doliny Moszczenicy. W 1996 roku utworzono tam tytułowy Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich.

Film to swoisty komentarz naukowy na temat geologii i rzeźby parku, bogaty w treści typowo przyrodnicze i etniczne. Możemy tu zobaczyć pomniki przyrody, rozlewiska wodne i liczne źródła rzeczne, modrzewiowy kościół św. Wojciecha w Niesułkowie, młyn nad Mrożycą w Dąbrówce Małej. A do tego okazy przyrodnicze. Rosną tam ziarnopłon wiosenny, gajowiec żółty, szczawik zajęczy, zawilec gajowy. A mieszkają m.in. żaba trawna i moczarowa i traszka zwyczajna, która w Europie zachodniej zagrożona jest całkowitym wyginięciem. Wszystko to w pobliżu Łodzi, będąc oddechem dla miejskiego betonu.

Reżyseria:
Reżyserem filmu dokumentalnego „Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich” jest Roman Dębski („Grzyby chronione”, „Powrót łososia”, „Magurski Park Narodowy”).

Data premiery i kraj produkcji:
Polski film dokumentalny „Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich” miał premierę w 2003 roku.

Czas trwania filmu:
Film dokumentalny „Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich” trwa 30 minut.

Gdzie obejrzeć film „Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich”?

Cały film „Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich” online OGLĄDAJ w vod.tvp.pl.