Papież cierpienia

„Papież cierpienia” (2011)

Film Piotra Kota ukazuje jeden ze szczególnych aspektów pontyfikatu Jana Pawła II – cierpienie. Za sprawą szlachetnego znoszenia bólu i chorób ojciec święty pozostaje dla nas i świata znakiem od Boga.

Opis filmu:
Jan Paweł II to pierwszy papież w historii który płynął gondolą, trzymał misia koalę na rękach, czy nie protestował kiedy zakładano mu indiański pióropusz na głowę, ale także jest pierwszym Papieżem, który pokazał ogrom ludzkiej choroby i cierpienia. Jaki sens miała obecność schorowanego papieża w krzykliwej i merkantylnej rzeczywistości współczesnego świata? Aczkolwiek sam Papież uważał, że świat bez ludzi chorych – choć zabrzmi to może paradoksalnie - byłby światem uboższym o przeżycie ludzkiego współczucia, uboższym o doświadczenie nieegoistycznej, niekiedy wręcz „heroicznej miłości”.

Cierpienie przeraża. Trudno nam oglądać człowieka, który kilkanaście razy objechał cały świat, tryskał energią i witalnością, spotkał setki milionów ludzi, był niezwykle aktywny, a z wolna choroba kompletnie go unieruchomiła i zamknęła mu usta. Jak przemawiało i przemawia do nas to milczące cierpienie papieża?

Ważnym aspektem cierpienia Papieża był fakt w jaki sposób umarł Ojciec Święty. Nie chciał pójść do szpitala, ale odchodził wśród bliskich. Po prostu pogodził się ze śmiercią, nie uciekał przed nią. Znamienne, że często w naszych rodzinach starsi i chorzy umierają nie w domu, lecz na szpitalnym łóżku w samotności.

Materiał filmowy będzie przypomnieniem tych ostatnich chwil jakie spędziliśmy z Papieżem, tym schorowanym i tym cierpiącym.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i scenarzystą dokumentu „Papież cierpienia” jest Piotr Kot, który ma w swoim dorobku takie filmy jak „Jan Paweł II – syn tej ziemi”, „Gen miłosierdzia”, „Jezus w Afryce” i „Kalkuta Matki Teresy”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Papież cierpienia” miał swoją premierę w 2011 roku.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu są Katarzyna Katarzyńska i Adam Jamróz.

Czas trwania filmu
Film „Papież cierpienia” trwa 25 minut.

Gdzie obejrzeć film „Papież cierpienia”?
Cały film „Papież cierpienia” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl