Pacyfikacja stoczni szczecińskiej im. A. Warskiego w 1981 r.

„Pacyfikacja stoczni szczecińskiej im. A. Warskiego w 1981 r.” (2021)
15 grudnia 2021 r. obchodzono 40. rocznicę pacyfikacji stoczni szczecińskiej podczas trwania stanu wojennego w Polsce. Wtedy oddziały wojska i milicji weszły na teren stoczni, gdzie strajkowało około 9 tys. jej pracowników.

Opis filmu
Czołgi wjeżdżając do stoczni, zdemolowały bramę, budząc przerażenie stoczniowców. Jednak w przeciwieństwie do tego, co się stało w kopalni Wujek gdzie zamordowano kilkunastu strajkujących górników, w Szczecinie nie doszło do rozlewu krwi. Film opowiada jak przebiegał strajk i sama akcja pacyfikacji stoczniowców.

Ta historia w Polsce i samym regionie jest mało znana. Stoczniowcy nie chcieli, by powtórzyły się wydarzenia z Grudnia 70', kiedy to użyto wojska by strzelało do strajkujących robotników, dlatego zachowując zimną krew, poddali się bez walki.

W filmie wykorzystano materiały archiwalne, fotografie PAP, TVP 3 Szczecin, inscenizację rekonstrukcji pacyfikacji stoczni z 2011 r. i fragmenty zapisów dźwiękowych z samej pacyfikacji, które posiada IPN, a który nigdy nie były upublicznione. Bohaterowie, którzy opowiadają o tamtych dniach to działacze związku zawodowego Solidarność, byli pracownicy stoczni, byli wojskowi i byli milicjanci. Film pokazuje dwie strony konfliktu, który istniał 40 lat temu.

Reżyseria
Film „Pacyfikacja stoczni szczecińskiej im. A. Warskiego w 1981 r.” wyreżyserowały Monika Wilczyńska-Mazanek (jest ona również autorką scenariusza) i Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Pacyfikacja stoczni szczecińskiej im. A. Warskiego w 1981 r.” został wyprodukowany w Polsce. Premiera odbyła się w 2022 roku.

Czas trwania filmu
Polski film „Pacyfikacja stoczni szczecińskiej im. A. Warskiego w 1981 r.” trwa ok. 49 minut.

Gdzie obejrzeć film „Pacyfikacja stoczni szczecińskiej im. A. Warskiego w 1981 r.”?
Cały film „Pacyfikacja stoczni szczecińskiej im. A. Warskiego w 1981 r.” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.