Oto człowiek

„Oto człowiek” (2017)

Film dokumentalny ukazujący drogę przemiany św. Adama Chmielowskiego, jednego z najzdolniejszych malarzy polskich XIX wieku, który poszukując inspiracji artystycznych, poszukiwał w rzeczywistości prawdy o sobie.

Opis filmu:
Tematy obrazów św. Brata Alberta wskazują na głębokie zainteresowanie sztuką antyku, ale też są odbiciem najtragiczniejszych doświadczeń zapamiętanych z okresu walk powstańczych, w które zaangażował się jako student. Dramatyzm młodości Adama Chmielowskiego, wczesna śmierć ojca, a potem matki, heroiczna decyzja o obronie Ojczyzny i amputacja nogi – to wszystko znajduje odzwierciedlenie w nastroju i kolorystyce malowanych obrazów. Dorobek malarski Chmielowskiego jest wart przypomnienia – 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków.

Najsłynniejsze jego dziełem jest Ecce Homo, fascynujący obraz i przyciągający do dziś rzesze pielgrzymów. Obraz, którego nie mógł skończyć, do którego wciąż powracał, który był świadkiem jego najważniejszej życiowej decyzji: pójścia za Chrystusem zerwania z dotychczasowym życiem i zaparcia się wszystkiego, co do tej pory było jego najwyższą wartością. Jego wcześniejsze dzieła są świadectwem poszukiwania prawdy o sobie i dialogu z Bogiem o istocie i sensie życia.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu „Oto człowiek” jest Bogusława Stanowska-Cichoń.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „Oto człowiek” miał premierę w 2017 roku.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do filmu „Oto człowiek” są Artur Uczkiewicz, Jerzy Giec, Maciej Dźwigaj i Piotr Czarzasty.

Czas trwania filmu
Film „Oto człowiek” trwa 57 minut.

Gdzie obejrzeć film „Oto człowiek”?
Cały film „Oto człowiek” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl