Ostatnia góra

„Ostatnia góra” (2019)

Film jest kroniką dramatycznych i zapierających dech w piersiach zdarzeń, które miały miejsce podczas zimowej wyprawy na K2.

Opis filmu
Film dokumentalny opowiadający dramatyczne losy narodowej, zimowej wyprawy na K2. Zdobycie K2 zimą to jedno z największych wyzwań współczesnego himalaizmu sportowego. Główną trudnością we wspinaczce zimowej na ośmiotysięczniki są silne, huraganowe wiatry wiejące ze średnią prędkością 120 km/h, a mogące wiać nawet 180 km/h.

W czasie sezonu zimowego mają miejsce średnio 2–3 kilkunastogodzinne, tzw. okna wiatrowe, kiedy siła wiatru jest mniejsza niż 60km/h. W takich momentach z obozów szturmowych położonych powyżej 7000 metrów, możliwe są ataki na szczyt. By zmieścić się czasowo w oknie wiatrowym, tempo wspinaczki w górę i powrotu musi być niezwykle szybkie. O sukcesie decyduje wytrzymałość i siła himalaistów. Dodatkowym problemem są temperatury, które spadają do -50 stopni Celsjusza. Zimą też znacznie rosną trudności techniczne.

Reżyseria
Reżyserem filmu dokumentalnego „Ostatnia góra” jest Dariusz Załuski. Autor jest znany z takich produkcji filmowych jak „Annapurna na lekko” oraz „Two on K2”.

Scenariusz
Scenariusz do filmu dokumentalnego „Ostatnia góra” napisali: Anna Maria Filipow oaz Dariusz Załuski.

Data premiery i kraj produkcji
Film dokumentalny „Ostatnia góra” został wyprodukowany w Polsce. Premiera filmu odbyła się w 2019 roku.

Tytuł angielski
„The Last Mountain”.

Nagrody i nominacje
Dokument „Ostatnia góra” został nagrodzony podczas Festiwalu „Moc Gór” Drewnianą Górą – Nagrodą Polskiego Związku Alpinizmu za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach.

Czas trwania filmu
Film dokumentalny „Ostatnia góra” trwa ok. 80 minut.

Gdzie obejrzeć film „Ostatnia góra”?
Cały film „Ostatnia góra” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl.