Opowieści dziewczęce

„Opowieści dziewczęce” (2020)

Film drogi trzech 80-letnich kobiet: Polki, Niemki i Żydówki. Barbara, Ute i Hanna wybierają się w podróż po śladach swojego dzieciństwa, pierwszy raz spotkają się razem. To spotkanie odbędzie się w Łodzi, tam gdzie ich drogi się krzyżowały już raz, 70 lat temu.

Opis filmu

Opowiadania bohaterek filmu biorą swój początek w środku II wojny światowej. Wtedy, jako małe dziewczynki mieszkały blisko siebie, w okupowanej Polsce. Barbara w Łodzi (Litzmannstadt), Ute w Wałach koło Kutna, mała Żydówka Hanna w Białej Rawskiej. W roku 1942 dotychczasowe, beztroskie życie dziewczynek nagle się kończy, są zmuszone do opuszczenia rodzinnych stron. Przed nimi sześć długich lat tułaczki. Dopiero w roku 1948, trzy lata po zakończeniu wojny, trafiają do swoich nowych rodzinnych domów. Barbara w Polsce, Ute w Niemczech, Hanna w Izraelu.

Nie tylko czas i miejsce łączą nasze bohaterki, ale też niezwykłość losu. Dzięki paradoksalnemu, przewrotnemu przebiegowi zdarzeń udało im się ocalić życie. Barbara, zrabowane polskie dziecko przez organizację SS Lebensborn, była wychowana jako Niemka. Ute, Niemka, przetrwała dzięki temu, że nauczyła się mówić po polsku. Hanna, Żydówka, ocalała jako Polka dzięki sfałszowanej tożsamości. Towarzyszymy naszym bohaterkom w trakcie tej pełnej emocji podroży w poszukiwaniu śladów, tropów i kluczy do tamtych lat, do samych siebie. Zobaczymy, jak się mierzą z przeszłością i jak postrzegają współczesny obraz tych miejsc.

Reżyseria
Film dokumentalny „Opowieści dziewczęce” wyreżyserowała Barbara Sieroslawski („Akcja! Bocian”, „Ruskie raz!”, „Pieronie, czy ci nie żal”).

Scenariusz
Autorką scenariusza do filmu dokumentalnego „Opowieści dziewczęce” jest Barbara Sieroslawski.

Data premiery i kraj produkcji
Film dokumentalny „Opowieści dziewczęce” został wyprodukowany przez Studio Filmowe Kalejdoskop w koprodukcji z TVP. Premiera odbyła się w 2020 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do dokumentu „Opowieści dziewczęce” jest Andrzej Wojciechowski („Zabawa zabawa”, „Moje córki krowy”, „Neon”).

Czas trwania filmu
Dokument dokumentu „Opowieści dziewczęce” trwa 60 minut.

Gdzie obejrzeć film „Opowieści dziewczęce”?
Cały film „Opowieści dziewczęce” online oglądaj w vod.tvp.pl.