Operacja Lato '76

„Operacja Lato '76” (2021)

Film dokumentalny reżyserii Ewy Sochackiej–Kraśko, opowiadający o wydarzeniach czerwca 1976 roku. Wtedy to komunistyczny system zastosował przemoc wobec protestujących robotników, którzy nie godzili się z podwyżkami cen na artykuły konsumpcyjne, wprowadzanymi przez rząd Piotra Jaroszewicza.

Opis filmu:

Kryptonim Operacja „LATO – 76”, to nazwa esbeckiej operacji tłumiącej strajki, które wybuchły w czerwcu 1976 roku. Wówczas normą było to, że o codzienności obywateli decydował Komitet Centralny PZPR. Operacja „LATO – 76” pokazuje, jak komuniści zorganizowali system przemocy wobec protestujących robotników, kryminalne metody, jakie stosowano wobec niegodzących się na ogromne podwyżki cen, ludzi, którzy po prostu bali się głodu. Operacja Operacja „LATO – 76” przegrywa jednakże z robotniczą solidarnością w prawie 90 zakładach pracy. Bo to dzięki niej podwyżki cen zostały wycofane. W odwecie tej niechlubnej operacji powstał Komitet Obrony Robotników. Wydarzenia z czerwca'76 doprowadziły do narodzenia się KOR i Solidarności.

Reżyseria:
Za reżyserię „Operacji Lato '76” odpowiada Ewa Sochacka–Kraśko, znana z takich filmów dokumentalnych jak: „Listy gończe”, „Prywatne śledztwa”.

Scenariusz:
Za scenariusz filmu „Operacja Lato '76” odpowiada Mirosław Chojecki, znany z takich produkcji jak: „Wielka ucieczka cenzora”, „Emigranci '81”, „11 listopada w PRL-u”.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Operacja Lato '76” miał swoją premierę w 2021 roku.

Zdjęcia:
Nad zdjęciami do „Operacji Lato '76” pracował Jacek Knopp. Operator znany z: „Życie na krawędzi tworzenia obrazu”, „Maria i Anna” oraz „Amisz”.

Tytuł oryginalny:
„Operacja Lato '76”

Czas trwania:
Film „Operacja Lato '76” trwa 43 minuty

Gdzie obejrzeć film „Operacja Lato '76”:
Cały film dostępny za darmo online w vod.tvp.pl