Odmienne stany świadomości
Odmienne stany świadomości (2020)
Jest to film dokumentalny o możliwościach naszego mózgu. „Odmienne stany świadomości” to poetycka podróż w głąb świata i umysłów osób autystycznych oraz z zespołem Aspergera. Gdzie leżą granice naszego umysłu i na ile kultura ogranicza, a może nawet zabija naszą kreatywność w sztuce, w życiu codziennym, a nawet w miłości?
Opis filmu:
W filmie poznajemy osoby autystyczne w różnym wieku i o różnym spektrum autyzmu. Z jednymi nie ma prawie kontaktu, inni na pierwszy rzut oka wydają się zdrowi. Każdy z bohaterów to odrębny świat, inny wymiar życia, energii twórczej i sposobów poszukiwania własnej drogi.
Karol i Łukasz mają po 10 lat, nie mówią i uspokajają się przy kolorowych lampkach. Są bliźniakami, obaj mają autyzm i na tym podobieństwa się kończą. Ponieważ razem chodzą do szkoły, do psychologa i lekarzy rodzice postanawiają rozdzielić ich przynajmniej w czasie wolnym. Karol trafia na zajęcia z zawodową choreografką, a Łukasz będzie obserwował ptaki pod okiem ornitologa, który opowiada o ptakach jak o ludziach.
Zosia ma 13 lat. Zajmuje się badaniem kosmosu i grą na fortepianie. Jej badania stają się inspiracją do muzycznych poszukiwań. Na zrobionych przez siebie zdjęciach księżyca zapisuje nuty swojej pierwszej kompozycji. 17 - letni Marcel tworzy instalacje przypominające obrazy Hieronima Boscha z fotografii sportowców. Jego kolaże ze skoczkami narciarskimi i lekkoatletami stają się uniwersalnymi przypowieściami o ludzkim losie. Rodzice zapisują go na warsztaty fotograficzne w domu kultury. Wkrótce instalacje wypełniają cały jego pokój, a dzięki nauczycielce fotografii pracami Marcela zainteresuje się galeria sztuki z Amsterdamu. Paulina ma 20 lat, zespół Aspergera i jest synestetykiem. Potrafi w 2 sekundy policzyć, ile jest 234 x 1356, odpowiedzieć na pytanie, jaki dzień tygodnia był 23 maja 1789 roku albo podać liczbę Pi z dokładnością do 600 miejsca po przecinku. Bierze udział w badaniach naukowych, gdzie jej mózg jest monitorowany podczas dokonywania obliczeń.
Częścią badania są również wywiady, podczas których Paulina opowiada o tym, w jaki sposób widzi liczby, co do nich czuje i jak pomaga jej to dokonywać skomplikowanych obliczeń w głowie. 40-letni Marek fascynuje się zjawiskiem miłości. Jako refren między obserwacjami dokumentalnymi z życia naszych bohaterów powracają w filmie kreacyjne sceny snów/wizji, których autorami są nasi bohaterowie. Swoistym komentarzem do obrazów dokumentalnych i wizji/snów są prywatne, ale zgodne z najnowszym stanem wiedzy refleksje profesora neurobiologii.
Reżyseria, scenariusz, zdjęcia:
Reżyserem, scenarzystą i autorem zdjęć do filmu „Odmienne stany świadomości” jest Piotr Stasik, reżyser, scenarzysta, autor zdjęć i montażysta filmów dokumentalnych m.in.: „Zawód reżyser: Agnieszka Holland”, „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” i „21 x Nowy Jork”. Piotr Stasik w 2021 roku nakręcił film fabularny „Ćmy”.
Kraj produkcji, rok produkcji:
Polska, 2020.
Czas trwania filmu:
Film „Odmienne stany świadomości” trwa 71 minut.
Nagrody i nominacje:
W 2020 roku na łódzkim Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” „Odmienne stany świadomości” otrzymały Nagrodę „Cierpliwe oko” im. Kazimierza Karabasza za film, który „za pomocą subtelnych środków przełamuje głęboką obcość odmiennych stanów świadomości”.
Gdzie obejrzeć film „Odmienne stany świadomości”?
Cały film „Odmienne stany świadomości” oglądaj w vod.tvp.pl!