Oczy Atakamy
Jeden z najwyższych płaskowyżów na pustyni Atakama wybrano na lokalizację największego obserwatorium na świecie. Oto ALMA – Atakama Large Millimiter Array. Zajrzy w kosmiczne mgławice. Będzie obserwować narodziny i śmierć gwiazd oraz planet. To właśnie są Oczy Atakamy badające pochodzenie Wszechświata.
Atacama w Chile to najbardziej sucha pustynia na świecie. Jałowy płaskowyż i chropowate wulkany są częścią Andów. Najwyższe szczyty strzelają w niebo na 6 tys. metrów. W projekcie bierze udział 20 państw z trzech regionów świata. ALMA jest międzynarodowym centrum astronomicznym z udziałem Europy, Ameryki Północnej, Azji Wschodniej oraz Chile. Obiektem głównym jest stacja bazowa i centrum kontroli ALMA. Stąd monitoruje się anteny na płaskowyżu. To wielkie wyzwanie dla naukowców z całego świata.
W tym filmie animowane sekwencje stworzą wizje niewyobrażalnych zjawisk potrzebnych do zrozumienia stworzenia życia, pochodzenia Wszechświata i natury nieskończoności. Przy okazji warto zauważyć wyjątkowe piękno samej Pustyni Atakamy.
Kraj pochodzenia, rok produkcji: Austria, 2013
Czas trwania: 52 min.
Reżyseria: Annette Scheurich, Klaus Scheurich
Tytuł oryginalny: Eyes of the Atacama