Ocalone

„Ocalone” (2005)

Hana Mandelberger-Avrutzky i Edith Zierer urodziły się w Polsce w 1931 roku. Łączy je czas i miejsce narodzin, doświadczenie wojny i fakt, że obydwie ją przetrwały. Przez życiorysy obu tych kobiet, przewija się również postać Karola Wojtyły, a potem papieża Jana Pawła II.

Opis filmu:
Co ciekawe, podczas gdy w Polsce ich losy są zupełnie nieznane, w Izraelu wiedzą o nich niemal wszyscy. Hana wydała książkę, która jest obowiązkową lekturą w tamtejszych szkołach, a o Edith nakręcono film i napisano dziesiątki artykułów na całym świecie. W czasie II Wojny Światowej zginęło półtora miliona żydowskich dzieci. Hana i Edith ocalały dzięki pomocy Polaków i mimo, że mają już po 75 lat, ciągle o tym pamiętają.

Reżyseria:
Autorką filmu „Ocalone” jest Jadwiga Wolska, reżyserka i scenarzystka, autorka m.in. filmów: „Przenośna ojczyzna Reicha-Ranickiego” (2001), „Cena życia” (1994).

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Ocalone” wyprodukowano w 2005 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Ocalone” trwa 43 minuty.

Nagrody i wyróżnienia:
Film „Ocalone” otrzymał Nagrodę im. Antoniego Marianowicza dla najlepszego filmu polskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Żydowskie Motywy” w Warszawie (2007).

Gdzie obejrzeć film „Ocalone”?
Cały film „Ocalone” online oglądaj w vod.tvp.pl.