Ocalałam z rzezi

„Ocalałam z rzezi” (2018)

Świadectwo pani Józefy Bryg. Urodzona w Jarosławiu, w 1938 roku, została z całą rodziną przesiedlona przez Sowietów do Palikrów. 12 marca 1944 roku miała tam miejsce zbrodnia dokonana przez 4 Pułk Policji SS, utworzony z ukraińskich ochotników przy 14 Dywizji Grenadierów SS Galizien oraz miejscowe bojówki UPA i SKW. Trzystu sześćdziesięciu pięciu Polaków zostało rozstrzelanych.

Opis filmu
Ocalała w cudowny sposób. Kilkaset osób zostało posiekanych kulami karabinów maszynowych. Na oczach Józi zginęli jej rodzice. Ona i brat ocaleli, przykryci ciałami rozstrzelanych. Dziewczynka znalazła się potem w granicach powojennej Polski. Po okresie głodu i chłodu trafiła pod opiekę sióstr szarytek w Moszczanach. Mieszkała w Przemyślu. Była związana z panią Marią Schaler. Od 1960 roku mieszkała w Rzeszowie. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w słynnym I Liceum im. Konarskiego, założonym w 1658 r. Była znana z nauki piękna słowa oraz przekazywania niekłamanej wiedzy o literaturze polskiej.

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Ocalałam z rzezi” jest Maciej Wojciechowski, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, producent, scenarzysta i autor filmów. W jego dorobku reżyserskim znajdziemy m.in. takie tytuły: „Przełamać barierę strachu, „Niedokończone msze wołyńskie”, „Sieroty Wołynia, córki Zamościa”, „Było sobie miasteczko” czy „Zapomniane zbrodnie na Wołyniu”.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Ocalałam z rzezi” wyprodukowano w 2018 roku, w Polsce.

Nagrody i wyróżnienia:
Film „Ocalałam z rzezi” został wyróżniony na XI Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci, w Gdyni w 2019 roku.

Czas trwania filmu:
Film „Ocalałam z rzezi” trwa 28 minut.

Gdzie obejrzeć film „Ocalałam z rzezi”?
Cały film „Ocalałam z rzezi” online oglądaj w vod.tvp.pl.