Obrońcy

Obrońcy (2020)

W zaniedbanym parku, tuż obok stoisk z pamiątkami na Westerplatte, archeolodzy odnajdują ludzkie szczątki. Tak rozpoczyna się jedno z najważniejszych śledztw historycznych po upadku komunizmu w Polsce. W proces ustalenia tożsamości odnalezionych szkieletów angażuje się prokuratura i najlepsi genetycy sądowi.

Opis filmu:

„Obrońcy” to opowieść o przywracaniu pamięci bohaterom pogrzebanym w zbiorowej mogile, którą codziennie mijały tysiące turystów odwiedzających jeden z najbardziej okazałych pomników PRL-u. To opowieść o żołnierzach, na cześć których nazywano ulice, pisano pieśni, i których opisano w podręcznikach, ale których przez długi czas nikt nie szukał.

Po prawie osiemdziesięciu latach od wybuchu wojny prace archeologiczne na terenie Westerplatte rozpoczęło Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Archeolodzy i historycy na podstawie strzępków informacji pochodzących ze starych fotografii oraz zeznań świadków wytypowali miejsce, w którym mogli spoczywać polscy żołnierze. Dokumentacja stworzona w czasach PRL wskazywała, że w miejscu tym dokonano już ekshumacji w latach sześćdziesiątych, więc teoretycznie ziemia mogła skrywać jedynie pamiątki w postaci elementów mundurów. Tymczasem we wrześniu 2019 roku archeolodzy odnaleźli szczątki żołnierza – jak się potem okazało pierwszego z wielu.

Reżyseria:
Reżyserem filmu jest Paweł Domański.

Scenariusz:
Scenariusz filmu „Obrońcy” stworzył reżyser Paweł Domański.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Obrońcy” miał swoją premierę w 2020 roku w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Obrońcy” trwa 49 minut.

Gdzie obejrzeć film „Obrońcy” ?
Cały film online „Obrońcy” oglądaj w vod.tvp.pl.