Obietnica dzieciństwa

„Obietnica dzieciństwa” (2013)

Dokumentalna opowieść o adopcji, która na przełomie wieków poruszyła całą Polskę. Jak się okazało, prawda nie była tak kolorowa, jak bajka, w którą wszyscy chcieli wierzyć.

Opis filmu

Latem 1997 roku, para Amerykanów zgłosiła się do Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie, aby adoptować znajdujące się tam rodzeństwo. Zdawało się wówczas, że na owe pięcioro dzieci czeka w USA wielka szansa na szczęśliwe dzieciństwo. Powstał wówczas film dokumentalny „Dom nad Missisipi”, który dostał wiele nagród na festiwalach filmowych. Po kilku latach zrealizowano także drugą część produkcji, pt. „Tata, I love you”, który przedstawiał narastające problemy nowej rodziny. Z czasem autorzy filmu wrócili do tej historii, chcieli zobaczyć jak potoczyły się losy rodzeństwa. Prawda okazała się być tragiczna. Poniżane, bite, bardzo szybko porozdzielane przez adopcyjnych rodziców dzieci, utraciły ze sobą kontakt. Autorzy doprowadzają do spotkania rodzeństwa. To dla wszystkich bardzo wzruszające, ale zarazem dramatyczne przeżycie...

Reżyseria

Reżyserami dokumentu „Obietnica dzieciństwa” są Piotr Morawski („Bytom”, „Dom nad Missisipi”, „Zabić w sobie nienawiść”) oraz Ryszard Kaczyński („Radość soboty”, „Helwet znad Czarnej Hańczy”, „Amerykanin w PRL-u”).

Scenariusz

Za scenariusz do filmu „Obietnica dzieciństwa” są reżyserowie produkcji, Piotr Morawski oraz Ryszard Kaczyński.

Data premiery i kraj produkcji

Film dokumentalny „Obietnica dzieciństwa” został wyprodukowany w , a jego premiera odbyła się w 2013 roku.

Zdjęcia

Autorem zdjęć do produkcji „Obietnica dzieciństwa” jest Andrzej Adamczak, znany z filmów „Miasto prywatne”, „Towarzysz Generał” i „Defilada zwycięzców”.

Tytuł angielski

„A Promise Of Childhood”

Czas trwania filmu

Dokument „Obietnica dzieciństwa” trwa 52 minuty.

Nagrody i nominacje

W 2014 roku film „Obietnica dzieciństwa” był nominowany do Białej Kobry Festiwalu Mediów.

Gdzie obejrzeć film „Obietnica dzieciństwa”?

Cały film „Obietnica dzieciństwa” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.