Norwid. Światło i mrok

„Norwid. Światło i mrok” (1998)

Próba przedstawienia tragicznej biografii Cypriana Kamila Norwida, jego niezwykle skomplikowanej osobowości, twórczości wyprzedzającej współczesną mu epokę, głębokiej i przenikliwej refleksji nad światem, człowiekiem, Polską i Polakami. Sylwetkę artysty kreślą fragmenty jego wierszy, listów do przyjaciół i znajomych oraz wypowiedzi Juliusza Gomulickiego, słynnego badacza Norwida, Tomasza Łubieńskiego, pisarza i eseisty, oraz Czesława Miłosza.

Opis filmu:
Obrazu Norwida, jako człowieka i wybitnego twórcy, dopełnia bogata ikonografia - liczne materiały archiwalne, fotografie, rękopisy i rysunki, materiały filmowe zrealizowane w miejscach związanych z życiem poety. Stworzył wiersze zaliczane do najpiękniejszych dzieł polskiej, a nawet europejskiej liryki. Przenikliwe, wizjonerskie, niezrozumiałe dla współczesnych mu odbiorców. Twórczość ta była powodem cierpień i konfliktów ze środowiskiem, a zarazem siłą napędową, pomagała mu przezwyciężać trudności, niepowodzenia i osobiste dramaty, których nie szczędził mu los.

Mrok dramatycznych wydarzeń życiowych rozświetlała wiara we własny talent i pewność, że jego geniusz zostanie doceniony po śmierci. Jasno i niezwykle trafnie z filozoficznym namysłem opisywał szereg zjawisk społecznych, kulturalnych, psychologicznych, co docenił dopiero XX wiek. Bardzo trudno jest ująć w pełni złożoną biografię i osobowość Cypriana Kamila Norwida – poety, dramatopisarza, prozaika, plastyka, myśliciela, ironisty. Wiele epizodów z jego życia jest powszechnie znanych, ale równie wiele pozostaje zagadką, głównie psychologiczną. Tym sprzecznościom i paradoksom życia Norwida przyglądają się autorzy programu.

Był świadom swojej wielkości, dumny, czasem snobistyczny, choć ubogi, a jednocześnie przekonany o nędzy człowieka i pokorny; depresyjny i gorzki do szpiku kości, a jednocześnie ironiczny i dowcipny; wielki konserwatysta i jeszcze większy buntownik, wielki patriota, a jednocześnie nikt inny nie napisał tylu gorzkich słów o Polsce. Widział więcej i bardziej przenikliwie niż współcześni, do tego miał odwagę mówić wprost to, co myślał. Odtrącenie, z jakim się spotkał, było niejako nieuniknione i sam po części prowokował. Pełna przeciwieństw osobowość wymyka się jednoznacznej charakterystyce. Niemniej autorzy filmu starają się rzucić trochę światła tam, gdzie współcześni Norwidowi widzieli jedynie mrok.

Reżyseria:
Autorami filmu „Norwid. Światło i mrok” są Krzysztof Bukowski i
Anna Ferens.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Norwid. Światło i mrok” wyprodukowano w 1998 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Norwid. Światło i mrok” trwa 48 minut.

Gdzie obejrzeć film „Norwid. Światło i mrok”?
Cały film „Norwid. Światło i mrok” online oglądaj w vod.tvp.pl.