Nomada. Na tropie Bruce'a Chatwina

„Nomada. Na tropie Bruce'a Chatwina” (2019)

Film dokumentalny w reżyserii Wernera Herzoga stanowi kronikę życia brytyjskiego pisarza podróżniczego Bruce'a Chatwina.

Opis filmu:
Gdy brytyjski pisarz i podróżnik Bruce Chatwin umierał na AIDS, oddał swojemu przyjacielowi Wernerowi Herzogowi plecak, z którym wędrował dookoła świata. 30 lat później Herzog, niosąc ten sam plecak, podróżuje śladami swojego przyjaciela, przyznając się do wielu inspiracji zaczerpniętych z wypraw i książek ojca nowoczesnej literatury podróżniczej. Chatwina interesowało życie nomadów i opisywał ich stosunek do natury, historii i świata marzeń.

Razem z Herzogiem wędrujemy do śnieżnej Patagonii i na bezdroża Australii, gdzie Chatwin opisywał niezwykłą naturę pieśni Aborygenów, a także do Południowej Walii, gdzie pisarz z żoną mieszkał w ruinach klasztoru z XI wieku. Herzog ukazuje niespokojną i przenikliwą duszę Chatwina, podkreślając ich wspólne pokrewieństwo w poszukiwaniu sekretnej wiedzy o świecie. Dowiadujemy się, że herzogowska idea „ekstatycznej prawdy” w filmie została zaczerpnięta z chatwinowskiego stylu opowieści. Co więcej, plecak podróżnika znalazł praktyczne zastosowanie w filmie. Spełnił rolę ochronnego siedziska Herzoga w czasie niespodziewanej 55-godzinnej burzy śnieżnej w masywie Cerro Torre.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Nomada. Na tropie Bruce'a Chatwina” jest Werner Herzog, znany z takich produkcji jak „Fitzcarraldo”, „Człowiek niedźwiedź” i „Zły porucznik”.

Data premiery, kraj produkcji
Brytyjski film dokumentalny „Nomada. Na tropie Bruce'a Chatwina” miał swoją premierę w 2019 roku.

Tytuł oryginalny
„Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin”

Czas trwania filmu
Film „Nomada. Na tropie Bruce'a Chatwina” trwa 85 minut.

Gdzie obejrzeć film „Nomada. Na tropie Bruce'a Chatwina”?
Cały film „Nomada. Na tropie Bruce'a Chatwina” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl