Noc na Milwaukee Avenue

„Noc na Milwaukee Avenue” (2018)

Oślepiające neony i zadymione kluby, po brzegi wypełnione odurzonymi ludźmi. Charakterystyczny obraz każdego weekendu na amerykańskim Milwaukee Ave, w polskiej dzielnicy Jackowo. Dla kilku tysięcy imigrantów zarobkowych z Polski, to właśnie ta część Chicago stanowiła tymczasowy dom. Przez 5 dni w tygodniu ciężko pracowali, żeby w weekend móc odciąć się od otaczającej ich smutnej i trudnej rzeczywistości.

Opis filmu

Każdego weekendu na Jackowie, polscy imigranci na kilka chwil przenosili się przy pomocy najróżniejszych środków w alternatywny świat, który choć odrobinę imitował im opuszczoną ojczyznę. Wielu z nich wyjechało z Polski na stałe, aby uwolnić się od ustroju komunistycznego. Wśród nich można wymienić nie tylko robotników, czy pracowników fizycznych, lecz także legendarne gwiazdy sceny muzycznej, które przybyły do Stanów Zjednoczonych celem spełnienia tak zwanego American Dream. "Noc na Milwaukee Avenue", to dokument opowiadający o najsłynniejszej polskiej dzielnicy w Stanach. Niesamowita historia napisana przez setki tysięcy ludzi, a opowiedziana przez polskich muzyków, którzy mieszkali i występowali za oceanem u schyłku XX wieku. O swoich doświadczeniach opowiadają między innymi Krzysztof Krawczyk, Stan Borys, czy Urszula. Reżyser Adrian Prawica funduje widzom podróż do czasów, w których w Jackowie biło polskie serce, a dzielnica była centrum polonijnego życia w Stanach Zjednoczonych.

Reżyseria

Dokument „Noc na Milwaukee Avenue” jest dziełem reżyserskim Adriana Prawicy, polskiego filmowca, który pracował również nad filmem „Czwarta dzielnica”.

Scenariusz

Autorem skryptu do amerykańskiego filmu dokumentalnego „Noc na Milwaukee Avenue” jest Rafał Muskała – polski dziennikarz i dokumentalista pracujący i mieszkający w Chicago. Wraz z reżyserem filmu, Adrianem Prawicą, pracował również nad filmem „Czwarta dzielnica”.

Data premiery i kraj produkcji

Film dokumentalny „Noc na Milwaukee Avenue” został wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych. Zadebiutował w 2018 roku.

Zdjęcia

Zdjęcia do dokumentu „Noc na Milwaukee Avenue” są dziełem reżysera, Adriana Prawicy.

Tytuł angielski

„A Night On Milwaukee Ave”

Czas trwania filmu

„Noc na Milwaukee Avenue” trwa 70 minut.

Gdzie obejrzeć film „Noc na Milwaukee Avenue”?
Cały film „Noc na Milwaukee Avenue” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.