Niewidoma Matka Niewidomych

„Niewidoma Matka niewidomych” (2021)

Film dokumentalny w reżyserii Piotra Kota o błogosławionej Kościoła katolickiego matce Elżbiecie Róży Czackiej, której beatyfikacja miała miejsce 12 września 2021 roku.

Opis filmu:
Film opowiada m.in. o przeżyciach nowej błogosławionej podczas I wojny światowej, które młoda Róża spędziła w Żytomierzu. Po upadku z konia doświadcza utraty wzroku. Ten życiowy wstrząs jest inspiracją do poświęcenia swego życia ociemniałym. By lepiej wypełnić te misję powołuje zgromadzenie zakonne, które służyłoby ludziom niewidomym.

Od 1 grudnia 1918 roku zaczyna istnieć Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Jego charyzmatem staje się służba ludziom niewidomym i wynagradzanie za duchową ślepotę świata. Opiekunem duchowym Zgromadzenia i całego dzieła zostaje ksiądz Władysław Korniłowicz. Do wybuchu wojny II Wojny Światowej dzieło pomocy niewidomym rozwija się na różnych płaszczyznach. Obok zakładu w Laskach i jego filii na warszawskiej Woli, przy ulicy Wolność, powstały oddziały w Wilnie i na Śląsku.

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża prowadzi również swoje misje poza granicami Polski. Film przedstawia także działalność misyjną sióstr na Ukrainie, w Rwandzie i w Indiach.

Scenariusz i reżyseria:
Autorem filmu „Niewidoma Matka niewidomych” jest Piotr Kot, reżyser i scenarzysta, autor m.in. filmów: „Kalkuta matki Teresy” i „Syn tej Ziemi”.

Data premiery i kraj produkcji:
Polski film „Niewidoma Matka niewidomych” miał swoją premierę w przeddzień beatyfikacji matki Róży Czackiej i kardynała Stefana Wyszyńskiego, 11 września 2021 roku.

Czas trwania filmu:
Film „Niewidoma Matka niewidomych” trwa 52 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Niewidoma Matka niewidomych”?
Cały film „Niewidoma Matka niewidomych” online oglądaj w vod.tvp.pl.