NiepoKORni

„NiepoKORni” (2006)

Film upamiętniający 30. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników. Jak wynika z historii, grupa opozycjonistów wystosowała 23 września 1976 roku „Apel do społeczeństwa i władz PRL”, w którym ogłoszono powstanie Komitetu Obrony Robotników – ofiar represji w związku z wydarzeniami 25 czerwca 1976 roku.

Opis filmu
Opozycja demokratyczna w Polsce nie wzięła się z powietrza. Zrodziła się jako początkowo słaby protest przeciw licznym niesprawiedliwościom społecznym i politycznym, który z biegiem lat przetworzył się w zorganizowany ruch opozycyjny, w którym intelektualiści wraz z robotnikami doprowadzili do obalenia reżimu totalitarnego.

Najważniejszą grupą opozycyjną w Polsce był Komitet Obrony Robotników.
Było to stale rozrastające się środowisko, działające jawnie, głównie była to młodzież, a częściowo ludzie w średnim i starszym wieku, pamiętający demokrację przedwojenną, biorący udział w podziemnej walce z Niemcami podczas wojny.

KOR bardzo silnie podkreśla przywiązanie do polskiej tradycji wolnościowej. Nawet nazwy wydawanych periodyków nawiązują do wydawanych dawniej publikacji. Nazwa Latający Uniwersytet też nawiązywała do uniwersytetu z przełomu XIX i XX w. , który nie miał stałej siedziby i ukrywał się przed rosyjską tajną policją.

KOR działał jawnie i dzięki temu mógł pokazać społeczeństwu, że opór społeczny daje rezultaty. Oczywiście cena, jaką płacili za działalność opozycyjną, była duża, bo często byli aresztowani na 48 godzin , bici przez nieznanych sprawców, często przeprowadzano u nich w domach rewizje, byli stale inwigilowani przez SB, rodziny też były nieustannie nękane przez milicję i pracowników SB. Jednak wiele osób biorąc z nich przykład pomagało w działalności opozycyjnej, a dzięki wydawnictwom podziemnym robotnicy nauczyli się walczyć o swoje prawa, i czasami wygrywać z dyrekcją zakładu. Biuro Interwencyjne KOR odegrało ogromną rolę w bronieniu prawa poszczególnych ludzi przed bezduszną i arogancką władzą.

Wielką zasługą KOR było przekazywanie sprawdzonych informacji o represjach i nieprawościach w Polsce rozgłośniom polskim na Zachodzie, które to informacje następnie wracały do kraju, bo przecież większość ludzi słuchała np. Radia Wolna Europa. Informacje te były też przekazywane akredytowanym w Polsce dziennikarzom zagranicznym, którzy z kolei mogli nagłośnić przypadki bezprawia w prasie zagranicznej.

Reżyseria
Reżyserami filmu „NiepoKORni” są Borys Lankosz („Ciemno, prawie noc”, „Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna”) i Maciej Dancewicz („Polskie 100 lat”, „Diabelne szczęście”).

Scenariusz
Autorem scenariusza jest Maria Zielińska, która współpracowała także przy powstaniu filmu dokumentalnego „Ropcio”.

Data premiery i kraj produkcji
Film dokumentalny „NiepoKORni” premierę w Polsce miał w 2006 roku.

Czas trwania filmu
„NiepoKORni” trwają 49 minut.

Gdzie obejrzeć film „NiepoKORni”?
Cały film online oglądaj w vod.tvp.pl.