Nieobecność

„Nieobecność” (2014)

Portret przedwcześnie zmarłego filmowca Piotra Łazarkiewicza, stworzony przez jego żonę Magdalenę.

Opis filmu
Nie jest to opowieść stricte biograficzna ani też streszczenie jego drogi twórczej. To filmowa mozaika złożona z fragmentów etiud szkolnych, filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli telewizyjnych i teatralnych oraz krótkich wypowiedzi i znaczącej obecności w filmie ludzi, z którymi Piotr był blisko związany: Magdaleny i Gabrieli Łazarkiewicz, Antoniego Komasy-Łazarkiewicza, Agnieszki Holland, matki Cecylii, Zbyszka Hołdysa, Remigiusza Grzeli, Pawła Felisa, Marii Seweryn, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Wiesława Komasy i ks. Wojciecha Drozdowicza.

Ten film jest bardzo osobistą próbą zmierzenia się z pytaniem, jak opisać bliskiego człowieka, który odszedł? Jak nie zamknąć go w sztywnym gorsecie epitafium? Jak zmierzyć się z doświadczeniem śmierci człowieka bliskiego, nie ograniczając się tylko do uczuć bolesnych, związanych ze stratą, tak by oddać jego pełny wymiar nie tylko wizerunek stworzony po jego odejściu.

Reżyseria:
Autorką filmu „Nieobecność” jest Magdalena Łazarkiewicz, reżyserka i scenarzystka.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Nieobecność” jest Wojciech Todorow.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Nieobecność” wyprodukowano w 2014 roku, w Polsce.

Nagrody i nominacje:
Film „Nieobecność” otrzymał Złote Grono (2015), za najlepszy film dokumentalny, na festiwalu Lubuskie Lato Filmowe oraz był nominowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu (2015).

Czas trwania filmu:
Film „Nieobecność” trwa 66 minut.

Gdzie obejrzeć film „Nieobecność”?
Cały film „Nieobecność” online oglądaj w vod.tvp.pl.