New Poland

„New Poland” (2010)

Film dokumentalny w reżyserii Grzegorza Brauna i Roberta Kaczmarka. Na podstawie rozmów z ekspertami oraz niepublikowanych dotąd dokumentów ukazany został prawdziwy obraz przeobrażeń ustrojowych w Polsce w 1945 roku.

Opis filmu:
Niektórzy wciąż wierzą, że w 1945 roku Polska została wyzwolona. Film Roberta Kaczmarka i Grzegorza Brauna rozwiewa te wątpliwości. Dokument ukazuje skalę komunistycznych wpływów w Ameryce oraz prezentuje działalność członków Międzynarodówki Komunistycznej i radzieckich szpiegów. W filmie poruszono także zagadnienie wpływów sowieckich wśród Polonii amerykańskiej oraz temat działalności Oskara Langego, Bolesława Geberta i ks. Stanisława Orlemańskiego. Wykorzystując agentów w mediach i agendach rządowych za oceanem, komuniści zdołali oczernić polskich współpracowników i ministrów w rządzie sanacji, czyniąc z nich faszystów i wrogów narodu.

Film dokumentalny „New Poland” zawiera wypowiedzi tak zasłużonych historyków i ekspertów jak Władimir Bukowski, prof. Jan Marek Chodakiewicz, prof. Wojciech Roszkowski i prof. Sławomir Cenckiewicz.

Reżyseria
Reżyserami filmu „New Poland” są cenieni polscy dokumentaliści Grzegorz Braun i Robert Kaczmarek, którzy mają w swoim wspólnym dorobku takie produkcje jak „Towarzysz Generał”, „Defilada zwycięzców” i „Towarzysz generał idzie na wojnę”. Braun znany jest także z dokumentalnej serii „Transformacja: od Lenina do Putina” oraz filmów „Eugenika - w imię postępu”, „Plusy dodatnie, plusy ujemne” i „Luter i rewolucja protestancka”.

Scenariusz
Autorem scenariusza dokumentu „New Poland” jest reżyser Robert Kaczmarek, która ma na swoim koncie takie filmy jak „TW »Bolek«”, „Czas Komedy” i „Niosła Go Polska”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny „New Poland” miał swoją premierę 10 września 2010 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu jest Andrzej Adamczak.

Czas trwania filmu
Film „New Poland” trwa 54 minut.

Gdzie obejrzeć film „New Poland”?
Cały film „New Poland” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl